Naleśniki - takie same, jak te nasze, albo nieco zmienione, napotykałam we wszystkich zakątkach świata, jakie dane było mi odwiedzić. Ale według mnie najciekawszy smak miały te, podawane do śniadania, na maleńkiej indonezyjskiej wysepce Trawangan, na Oceanie Indyjskim. Ciasto naleśnikowe przyrządzano na bazie mąki kokosowej z dodatkiem wiórków. Cieniutkie, chrupiące, polane miodem i udekorowane świeżym ananasem. Pycha. Za jakiś czas podam przepis.
Dzisiaj zachęcam do przygotowania naleśników z dodatkiem mąki gryczanej, która jest bezglutenowa, dlatego jej właściwości i wartości odżywcze szczególnie powinny docenić osoby będące na diecie bezglutenowej. Oprócz tego ma ona niski indeks glikemiczny, to powoduje, że znalazła zastosowanie jako środek regulujący poziom cukru we krwi. Poza tym mąka gryczana jest dobrym źródłem białka, szczególnie istotnego z punktu widzenia wegetarian, ponieważ dostarcza aminokwasów.
Składniki:
ciasto naleśnikowe:
- 2 szklanki mąki gryczanej
- 2 szklanki wody ( można połączyć z mlekiem)
- 3 jajka
- szczypta soli
- 2 łyżki oleju
farsz:
- ok. 40 dag mięsa ugotowanego np. z rosołu
- 1 cebula
- 1/2 łyżeczki pieprzu
- sól wedle uznania (ok 1/2 łyżeczki)
- łyżka oleju, lub klarowanego masła
- warzywa z rosołu: marchewka, kawałek selera, pietruszka
- świeżo posiekana natka pietruszki, lub koperek
Przygotowanie farszu:
Cebulę pokroić w kostkę i zeszklić na odrobinie oleju. Wyjęte z rosołu i lekko osuszone mięso, jeśli jest w dużym kawałku pokroić na mniejsze części. Warzywa, aby ociekły wyjąć na cedzak, a następnie także pokroić na mniejsze części. Wszystko krótko, aby nie zrobić z tego kremowej papki, zblendować, albo przepuścić przez maszynkę do mielenia mięsa, lub posiekać nożem. Przestudzoną, zeszkloną cebulkę, mięso z warzywami, natkę pietruszki, lub koperek dokładnie wymieszać. Doprawić do smaku solą i pieprzem.
Przygotowanie naleśników:
Do wysokiej miski wlać mleko i wodę, szczyptę soli, dodać jajka i wszystkie składniki razem dokładnie roztrzepać. Następnie partiami dodawać mąkę, ciągle mieszając. Całość mieszać, tak długo, aby ciasto było gładkie. Ciasto naleśnikowe powinno być lejące. Odstawić, na ok. 20 min., aby ciasto odpoczęło
Rozgrzaną patelnię, zwłaszcza, gdy nie jest już nowa, na wszelki wypadek, aby naleśniki nie przywierały, przetrzeć kilkoma kroplami oleju. Wlewać porcję ciasta, smażyć z obydwu stron aż będą lekko rumiane. Usmażone naleśniki odkładać na odwrócony talerz.
Na naleśnik kłaść czubatą łyżkę farszu i zawinąć rulon. Odkładać brzegiem naleśnika do spodu. Tuż przed podaniem naleśniki z obu stron przesmażyć na maśle klarowanym. Podawać z surówką.
Moja rada: farsz mięsny często robię z mieszanych mięs np. z bulionu, gdy mam wołowinę i drobiowe, lub z mięsa po krupniku, gotowanym na żeberkach lub karkówce z dodatkiem udek drobiowych. Często do naleśników z farszem mięsnym, zwłaszcza, gdy całość jest odrobinę sucha, podaję sos jogurtowo czosnkowy.
Napisz komentarz
Komentarze