Przedszkolaki z Przedszkola „Bajka” i uczestnicy Dziennego Domu Pomocy „Wigor” czekali w pełnej gotowości na pożegnanie zimy i wreszcie Marzanna mogła zostać utopiona.
Seniorzy z „Wigora” przygotowywali kukłę Marzanny przez kilka dni, codziennie dodając kolejne detale. Prym w jej powstaniu wiodła Halina Słupska, która przyniosła pachnące siano. To materiał niezbędny do powstania kukły. Pracujący przy jej tworzeniu seniorzy wykorzystali starą koszulę i kolorowe rajstopy. Piękna Marzanna dostała kolorowe warkocze i namalowaną śmieszną twarz.
Najmłodsi mieszkańcy gminy Bartniczka z Przedszkola Publicznego „Bajka” w Łaszewie także przygotowali się do nadejścia wiosny. Salę w przedszkolu dzieciaki udekorowały w zielonym, wiosennym kolorze i ozdobiły wielkim zielonym napisem – Witaj Wiosno. Były gry i zabawy wiosenne.
Pszczółki (6-latki) starannie ustroiły i przygotowały piękną, kolorową kukłę Marzanny i z nią, jak tradycja nakazuje, przemaszerowano przez wieś.
- Pogoda nam dopisała – relacjonuje Aneta Aniszewska, nauczycielka z przedszkola. – Skandowaliśmy żegnaj zimo, witaj wiosno. Cały kolorowy pochód cieszył się z nadejścia wiosny i śpiewał piosenki o wiośnie.
Dodajmy, że Marzanna to nazwa kukły przedstawiającej boginię, którą w rytualny sposób palono bądź topiono w czasie wiosennego święta Jarego, aby przywołać wiosnę. Zwyczaj ten, zakorzeniony w pogańskich obrzędach ofiarnych, miał zapewnić urodzaj w nadchodzącym roku. Wierzono, że zabicie postaci przedstawiającej boginię śmierci spowoduje jednocześnie usunięcie efektów przez nią wywołanych (zimy) i nadejście wiosny.
(ev)
Fot. Nadesłane
Napisz komentarz
Komentarze