Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 27 listopada 2024 08:47
Reklama

W 79. rocznicę masowych deportacji

W 79. rocznicę masowych deportacji

10 lutego 1940 roku rozpoczęły się masowe wywózki Polaków na Sybir, prowadzone przez NKWD. W głąb Związku Sowieckiego wywieziono ponad 140 tysięcy obywateli polskich, wśród nich wielu mieszkańców powiatu brodnickiego. Ich pamięć w 79. rocznicę pierwszej masowej deportacji naszych rodaków na Wschód społeczność powiatu uczciła obchodami Dni Patrona Szkoły - Zesłańców Sybiru w CKZiU przy ul. Karbowskiej. 

Dni Patrona Szkoły obchodzone były od 11 do 14 lutego br. Główne uroczystości rozpoczęły się 11 lutego o godz. 11. przed obeliskiem upamiętniającym zesłanych na Syberię. Zgromadzili się tam przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych, duchowieństwa i organizacji kombatanckich, Związku Sybiraków, dyrekcja CKZiU oraz młodzież klas mundurowych. Kwiaty przed pomnikiem złożyli: proboszcz senior parafii pw. św. Katarzyny, ks. prałat Bolesław Lichnerowicz, wicestarosta brodnicki Stanisław Kossakowski, zastępca burmistrza Brodnicy Krzysztof Hekert, wiceprzewodniczący Rady Miasta Jan Kowalski, naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Brodnicy Stanisław Czajkowski, przedstawiciel brodnickiego 4. Brodnickiego Pułku Chemicznego im. Ignacego Mościckiego w Brodnicy mjr Robert Szymczak, przedstawiciel Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Brodnicy mł. bryg. Waldemar Przeczewski, oficer Wydziału WKU w Brodnicy kpt. marynarki Jacek Rybiński, prezes Koła Związku Sybiraków w Brodnicy Jarosław Michałowski wraz z członkami koła,  a także dyrektor CKZiU w Brodnicy Jacek Gniadkowski, wicedyrektorzy: Violetta Sternicka-Twarogowska, Jarosław Hiszpański, którym towarzyszyli uczniowie klas mundurowych.

Po ceremonii przed pomnikiem uczestnicy obchodów przeszli do szkolnej auli, gdzie odegrany został hymn Związku Sybiraków. Gości, w tym młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Brodnicy wraz z opiekunami, oficjalnie powitał dyrektor CKZiU Jacek Gniadkowski. Głos zabrał także Jarosław Michałowski, prezes brodnickiego Koła Związku Sybiraków, który przybliżył słuchaczom historię zesłań Polaków oraz opowiedział o tworzeniu koła w Brodnicy.

Losy Sybiraków przybliżone zostały w części artystycznej. Uczniowie zaprezentowali wybrane fragmenty wspomnień zesłańców przeplatane akcentami muzycznymi. Goście obejrzeli także film dokumentalny pt. ,,Wspomnienia brodnickich Sybiraków”, zrealizowany przez Piotra Grążawskiego.

W trakcie nieoficjalnej części uroczystości była okazja do rozmów z młodzieżą, podczas których nieliczni już niestety brodniccy Sybiracy wspominali trudny czas na zesłaniu. Cała społeczność CKZiU w Brodnicy wyraziła uznanie i szacunek dla ich niezłomnej postawy.

Podczas Dni Patrona Szkoły młodzież szkolna uczestniczyła w spotkaniach z Jarosławem Michałowskim, prezesem Związku Koła Sybiraków w Brodnicy. Żywe lekcje historii z udziałem klas mundurowych ze szkoły na ul. Mazurskiej oraz młodzieży szkolnej z ul. Karbowskiej odbyły się 13 lutego br. Uczniowie obejrzeli także film dokumentujący losy zesłańców, wystawę książek i publikacji zorganizowaną w bibliotece oraz odwiedzili szkolną izbę pamięci. 14 lutego w obchodach wzięły udział pozostałe klasy CKZiU. 

pm, bs, źródło: CKZiU, fot. Nbokb



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: LupusTreść komentarza: Narazie zabawa. Oglądaliśmy rzuty. Grzmi tylko oszczepniczka małolatka U-14. Za rok prawda o potędze wyjdzie albo nie. Kto wejdzie na bieżnię, ten jest lekkoatletą, a ten kto z nimi jest na bieżni jest trener z nazwy. Data dodania komentarza: 16.05.2023, 20:44Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Sukcesy brodnickich biegaczyAutor komentarza: KuracjuszkaTreść komentarza: Ale NUMER opisał super Redaktor Bogumił! A tak naprawdę - to z czekaniem do sanatorium - to też numer i to w kolejce długiej! A tyle dajemy na NFZ, by zdrowym być i marzyć, by mieć wciąż te dzieścia lat.. kuracjuszka, ale jeszcze bez numeru.....Data dodania komentarza: 11.05.2023, 20:13Źródło komentarza: Sanatoryjny numer 4457Autor komentarza: joko Treść komentarza: Niech się wasz trener nie chwali . Słyszałem ze dawniej jemu wszystkie plany przysyłał i był na obozach jakiś trener z Iławy. Dlatego w mukli miał nawet mistrzów Polski na 400m i w sztafetach. Teraz leci na jego planach, ale wyników medalowych to oni od 6 lat nie mają, bo z tego trenera zrezygnował. Mukla ma nawet dobry do LA stadion a lepiej żeby miała dobrego trenera do medali. Chyba że wpadnie mu jakiś zawodnik co był już mistrzem Polski, to może zrobi z niego mistrza województwa. Data dodania komentarza: 9.04.2023, 09:00Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Pot i ciężka pracaAutor komentarza: lolek Treść komentarza: Mierne ta wyniki latem mieliścieData dodania komentarza: 8.04.2023, 20:30Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Pot i ciężka pracaAutor komentarza: WiKTreść komentarza: Życzę powodzenia i zachwyconych gości. Oczywiście ciekawa jestem jak kaczka się udała?Data dodania komentarza: 7.04.2023, 23:17Źródło komentarza: Kaczka faszerowana kasząAutor komentarza: CzesiaTreść komentarza: Super Wiesiu! Takie danie po nowemu zrobię na te Święta, bo do tej pory głównym dodatkiem był ogrom jabłek... Dzięki za przepis.. Dam znać, jak smakowała gościom... pozdrawiam już z apetytem! CzesiaData dodania komentarza: 7.04.2023, 17:17Źródło komentarza: Kaczka faszerowana kaszą
Reklama
Reklama