Wątróbkę albo się kocha, albo nienawidzi. Ale ze względu na jej zasoby prozdrowotne warto się do niej przekonać i jadać, ale jak zalecają dietetycy nie częściej niż raz w tygodniu.
W składzie wątróbki znajdziemy wiele cennych witamin A i z grupy B oraz łatwo przyswajalnego żelaza i cynku. Wątróbka to bogactwo cennej witaminy B12, która pozytywnie wpływa na funkcjonowanie komórek. Podroby to również źródło witaminy B2, czyli ryboflawiny oraz B3 znanej jako niacyna. Znajdziemy w nich także witaminę B9 – słynny kwas foliowy. Witaminom z grupy B zawdzięczamy, że organizm jest w stanie naprawiać uszkodzone włókna mięśniowe. Dlatego wątróbka szczególnie polecana jest sportowcom oraz osobom prowadzącym aktywny tryb życia. Wątróbka to także źródło łatwo przyswajalnego żelaza, potrzebnego osobom zmagającym się z anemią. Ponadto dostarcza organizmowi dużą dawkę cynku – składnika mineralnego odpowiedzialnego za piękne włosy, skórę i paznokcie. Jego obecność wzmacnia też cały układ odpornościowy. Podroby to również bogactwo miedzi oraz witaminy D.
Składniki
- 30-40 dag wątróbki cielęcej, lub drobiowej z wiejskiego kurczaka
- ok.25 dag małych kurek
- 1 czerwona cebula
- 2 ząbki czosnku
- łyżka masła klarowanego
- 100 ml białego wytrawnego wina, niekoniecznie
- łyżeczka świeżego tymianku
- sól
- pieprz
Wykonanie:
Kurki wypłukać, obciąć nóżki i osuszyć. Cebulę lekko podsmażyć na połowie masła, dodać kurki i krótko poddusić. Zdjąć z ognia, kiedy cebulka się zeszkli. Wątróbkę dokładnie umyć, oczyścić z błonek i pokroić na odpowiedniej wielkości kawałki. Wątróbkę drobiową wystarczy podzielić na dwie naturalne części. Dusić na drugiej połowie masła ok. 7-10 minut, w zależności od wielkości wątróbki, ta cielęca potrzebuje odrobinę więcej czasu. Ponadto, jeśli dodajemy wino, to można skrócić czas duszenia. Następnie dodać uduszone wcześniej cebulkę i kurki. Dodać sól, pieprz i tymianek i dusić ok. 1 minuty. Na koniec można wlać wino i dusić kilka minut, aż wino odparuje. Przed podaniem oprószyć posiekaną natką pietruszki. Podawać z ziemniakami purre i z surówką.
Moja rada: przed oczyszczaniem wątróbki można ją moczyć ok. 1 godziny w mleku. Ponadto, jeśli ktoś lubi, to przed smażeniem można wątróbkę oprószyć mąką. Ja tego nie robię, ale czemu nie.
Napisz komentarz
Komentarze