Pod tym imieniem znamy 16 świętych i 3 święte. Dwa ołtarze patrona zakochanych znajdują się także w brodnickiej farze oraz w bazylice p.w.św. Tomasza w Nowym Mieście Lubawskim.
O świętym, którego pamięć obchodzimy dziś, w dniu zakochanych, posiadamy zbyt skąpe wiadomości historyczne. A przecież wypada o nim wspomnieć, gdyż należał on kiedyś do najbardziej znanych i czczonych w Kościele Zachodnim, Łacińskim, świętych. Św. Walenty jest w Martyrologium Rzymskim pod datą 14 lutego wspominany dwa razy: jako kapłan rzymski, ścięty w czasie prześladowania, jakie wybuchło za panowania cesarza Klaudiusza II Gota ok. 269 roku oraz jako biskup Terni pod Rzymem, który po długich mękach został sprowadzony do Rzymu i tam stracony. Przypuszcza się, że w tym wypadku chodzi o jedną i tę samą osobę, czczoną w Rzymie i w Terni. Ikonografia przedstawia świętego męczennika najczęściej w stroju kapłana, czasem biskupa, w momencie jak uzdrawia chłopca z padaczki. Ponieważ choroba ta, jak i do niej podobne choroby nerwowe, zbyt są powszechne, ludność chrześcijańska we wszystkich krajach katolickich z ufnością uciekała sie do też niebieskiego orędownika.
Są dowody, że już w IV wieku grób Świętego w Rzymie był otoczony szczególnym kultem. Papież św. Juliusz I (337 - 352) wystawił nad tymże grobem św. Walentego bazylikę, którą odnowił papież Teodor I (642-649).
Jak wspomnieliśmy, św. Walenty jest czczony jako patron od padaczki i chorób nerwowych. Ale w Stanach Zjednoczonych AmerykiPółnocnej i w Anglii św. Walenty doznaje również czci jako patron zakochanych. Dlatego tego dnia młodzi zwykli obdarowywać się upominkami. Co kraj, to obyczaj.
W Polsce spotykamy sie z tym imieniem nierzadko. Święty ma wiele obrazów i ołtarzy po kościołach dawnych. Są nawet kościoły poświęcone jego czci. W archidiecezji poznańskiej, w Krobi, Święty posiadał kiedyś znane i głośne sanktuarium. Jest tam nawet trumienka z jego relikwiami. W ołtarzu głównym jest obraz uważany za łaskami słynący. Przedstawia on Świętego jako kapłana w ornacie, w stroju do Mszy świętej, z kielichem w ręku lewym a z mieczem w ręku prawym. Dwa ołtarze patrona zakochanych znajdują się także w brodnickiej farze oraz w bazylice p.w.św. Tomasza w Nowym Mieście Lubawskim. Najwięcej atrakcji czeka w Chełmnie, mieście zakochanych. W tamtejszej farze też znajdziemy obraz św. Walentego. Św. Walenty uznany został również za patrona diecezji przemyskiej.
Oprac. Bogumił Drogorób
Fot. Św. Walenty – z Torunia i Chełmna
Napisz komentarz
Komentarze