Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 27 listopada 2024 03:21
Reklama

Pamiętając o Walentynkach. Święty Walenty, męczennik

Pamiętając o Walentynkach. Święty Walenty, męczennik

Pod tym imieniem znamy 16 świętych i 3 święte. Dwa ołtarze patrona zakochanych znajdują się  także w brodnickiej farze oraz w bazylice p.w.św. Tomasza w Nowym Mieście Lubawskim.

O świętym, którego pamięć obchodzimy dziś, w dniu zakochanych,  posiadamy zbyt skąpe wiadomości historyczne. A przecież wypada o nim wspomnieć, gdyż należał on kiedyś do najbardziej znanych i czczonych w Kościele Zachodnim, Łacińskim, świętych. Św. Walenty jest w Martyrologium Rzymskim pod datą 14 lutego wspominany dwa razy: jako kapłan rzymski, ścięty w czasie prześladowania, jakie wybuchło za panowania cesarza Klaudiusza II Gota ok. 269 roku oraz jako biskup Terni pod Rzymem, który po długich mękach został sprowadzony do Rzymu i tam stracony. Przypuszcza się, że w tym wypadku chodzi o jedną i tę samą osobę, czczoną w Rzymie i w Terni. Ikonografia przedstawia świętego męczennika najczęściej w stroju kapłana, czasem biskupa, w momencie jak uzdrawia chłopca z padaczki. Ponieważ choroba ta, jak i do niej podobne choroby nerwowe, zbyt są powszechne, ludność chrześcijańska we wszystkich krajach katolickich z ufnością uciekała sie do też niebieskiego orędownika.

Są dowody, że już w IV wieku grób Świętego w Rzymie był otoczony szczególnym kultem. Papież św. Juliusz I (337 - 352) wystawił nad tymże grobem św. Walentego bazylikę, którą odnowił papież Teodor I (642-649).

Jak wspomnieliśmy, św. Walenty jest czczony jako patron od padaczki i chorób nerwowych. Ale w Stanach Zjednoczonych AmerykiPółnocnej i w Anglii św. Walenty doznaje również czci jako patron zakochanych. Dlatego tego dnia młodzi zwykli obdarowywać się upominkami. Co kraj, to obyczaj.

W Polsce spotykamy sie z tym imieniem nierzadko. Święty ma wiele obrazów i ołtarzy po kościołach dawnych. Są nawet kościoły poświęcone jego czci. W archidiecezji poznańskiej, w Krobi, Święty posiadał kiedyś znane i głośne sanktuarium. Jest tam nawet trumienka z jego relikwiami. W ołtarzu głównym jest obraz uważany za łaskami słynący. Przedstawia on Świętego jako kapłana w ornacie, w stroju do Mszy świętej, z kielichem w ręku lewym a z mieczem w ręku prawym.  Dwa ołtarze patrona zakochanych znajdują się  także w brodnickiej farze oraz w bazylice p.w.św. Tomasza w Nowym Mieście Lubawskim. Najwięcej atrakcji czeka  w Chełmnie, mieście zakochanych.  W tamtejszej farze też znajdziemy obraz św. Walentego. Św. Walenty uznany został również za patrona diecezji przemyskiej.

Oprac. Bogumił Drogorób

Fot. Św. Walenty – z Torunia i Chełmna


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: LupusTreść komentarza: Narazie zabawa. Oglądaliśmy rzuty. Grzmi tylko oszczepniczka małolatka U-14. Za rok prawda o potędze wyjdzie albo nie. Kto wejdzie na bieżnię, ten jest lekkoatletą, a ten kto z nimi jest na bieżni jest trener z nazwy. Data dodania komentarza: 16.05.2023, 20:44Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Sukcesy brodnickich biegaczyAutor komentarza: KuracjuszkaTreść komentarza: Ale NUMER opisał super Redaktor Bogumił! A tak naprawdę - to z czekaniem do sanatorium - to też numer i to w kolejce długiej! A tyle dajemy na NFZ, by zdrowym być i marzyć, by mieć wciąż te dzieścia lat.. kuracjuszka, ale jeszcze bez numeru.....Data dodania komentarza: 11.05.2023, 20:13Źródło komentarza: Sanatoryjny numer 4457Autor komentarza: joko Treść komentarza: Niech się wasz trener nie chwali . Słyszałem ze dawniej jemu wszystkie plany przysyłał i był na obozach jakiś trener z Iławy. Dlatego w mukli miał nawet mistrzów Polski na 400m i w sztafetach. Teraz leci na jego planach, ale wyników medalowych to oni od 6 lat nie mają, bo z tego trenera zrezygnował. Mukla ma nawet dobry do LA stadion a lepiej żeby miała dobrego trenera do medali. Chyba że wpadnie mu jakiś zawodnik co był już mistrzem Polski, to może zrobi z niego mistrza województwa. Data dodania komentarza: 9.04.2023, 09:00Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Pot i ciężka pracaAutor komentarza: lolek Treść komentarza: Mierne ta wyniki latem mieliścieData dodania komentarza: 8.04.2023, 20:30Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Pot i ciężka pracaAutor komentarza: WiKTreść komentarza: Życzę powodzenia i zachwyconych gości. Oczywiście ciekawa jestem jak kaczka się udała?Data dodania komentarza: 7.04.2023, 23:17Źródło komentarza: Kaczka faszerowana kasząAutor komentarza: CzesiaTreść komentarza: Super Wiesiu! Takie danie po nowemu zrobię na te Święta, bo do tej pory głównym dodatkiem był ogrom jabłek... Dzięki za przepis.. Dam znać, jak smakowała gościom... pozdrawiam już z apetytem! CzesiaData dodania komentarza: 7.04.2023, 17:17Źródło komentarza: Kaczka faszerowana kaszą
Reklama
Reklama