W połowie ubiegłego tygodnia, w Pałacu Anny Wazówny Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna zorganizowała spotkanie z cyklu „Z przygodą na ty”, którego gościem był Olaf Popkiewicz.
Olaf Popkiewicz, człowiek zakochany w historii. Z wykształcenia archeolog, bronioznawca, dziennikarz, a także posiadacz uprawnień saperskich i nurkowych, który na dodatek specjalizuje się w archeologii zbrodni i pól bitewnych oraz archeologii podwodnej. Jego pasję i wiedzę różne instytucje wykorzystywały przy wielu ważnych historycznie pracach. Olaf Popkiewicz dokonywał m.in. ekshumacji na zlecenie Rady Pamięci Walk i Męczeństwa, m.in. w Kobryniu i Bykowni. Odnalazł relikt późnośredniowiecznego młyna - jedynego zachowanego na świecie w takim stanie. Ponadto jest autorem publikacji naukowych dotyczących archeologii pól bitewnych.
Od kilkunastu lat także redaguje i prowadzi w Polsat Play program pn. „Poszukiwacze Historii”, w którym opowiada o śladach wojny, znajdujących się w ziemi. W każdym odcinku „Poszukiwaczy” pokazane jest tropienie zagubionych i porzuconych zabytków na terenie całego kraju. Olaf Popkiewicz jest także autorem serii popularnonaukowych artykułów o tematyce historycznej, które ukazują się na łamach miesięcznika Odkrywca.
Podczas spotkania Olaf Popkiewicz, ten od wczesnych, dziecięcych lat pasjonat historii, bardzo ciekawie i ekspresyjnie o niej opowiadał. Poruszył wiele wątków oraz pokazał mnóstwo ciekawych fotografii, z których każda wiązała się jakimś wspomnieniem i nowym opowiadaniem, jak chociażby legenda „złotego pociągu”, czy historia bursztynowej komnaty. Na fotografiach zgromadził mnóstwo przedmiotów, którym po wojnie, biedni ludzie w zniszczonej i ogołoconej ze wszystkiego Polsce, dali nowe przeznaczenie. Różne części czołgów zamieniano na narzędzia do pracy w warsztatach i w polu, robiono nawet mostki do przechodzenia przez niewielkie strumyczki. Sporo czołgów rozgrabiano i oddawano na złom. Doszło do tego, że krótko po wojnie nie można było znaleźć, do kręcenia dokumentalnego filmu, ani jednego słynnego niemieckiego czołgu z serii Tygrys. Ponieważ za znalezienie takiego egzemplarza obiecano wysoką zapłatę wiele ludzi szukało go w różnych możliwych miejscach. Tygrys stał się jak legendarny kwiat paproci, który znalazcy zapewniać miał bogactwo i dostatek. Przez to w poszukiwania tygrysa na gąsienicach włączało się wiele osób - opowiadał Olaf Popkiewicz.
W spotkaniu udział wzięło bardzo wielu brodniczan, zainteresowanych tematyką historyczną, prezentowaną przez Olafa Popkiewicza. Sala Wielka w Pałacu Anny Wazówny pękała w szwach. Dla licznie zgromadzonej młodzieży była to ciekawa, przerywana humorystycznymi anegdotami, lekcja historii. Dla starszych , zarówno opowiadania jak i fotografie z II Wojny Światowej i krótko po jej zakończeniu, przywołały w pamięci smutne i trudne dla Polaków czasy.
- Takie lekcje z historii, bym lubił - na zakończenie spotkania powiedział Hubert, uczeń 6 klasy SP.
Tekst i fot. Wiesława Kusztal
Napisz komentarz
Komentarze