Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 27 listopada 2024 01:23
Reklama

Rocznica

Rocznica

W minioną niedzielę przypadła 74-ta rocznica wyzwolenia przez Armię Czerwoną niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz-Birkenau.

Obóz Auschwitz, który dla świata  stał się symbolem bestialskiego okrucieństwa i ludobójstwa, utworzony został przez Niemców w połowie 1940 r. na przedmieściach Oświęcimia. Głównym  powodem zbudowania obozu była ciągle rosnąca liczba  masowo aresztowanych Polaków, a w związku z tym  przepełnienie istniejących więzień. Pierwszy transport Polaków dotarł do  Auschwitz w czerwcu 1940 r. Obóz  stał się równocześnie jednym z ośrodków nazistowskiego planu wymordowania Żydów zamieszkujących okupowane przez III Rzeszę tereny.

W Auschwitz-Birkenau życie straciło co najmniej milion sto tysięcy osób. Dla uczczenia pamięci ofiar holocaustu,  organizowane są kolejne obchody rocznicowe, przypadające na dzień 27 stycznia - dzień wyzwolenia obozu. Na miejsce upamiętniające tamten okrutny czas przyjeżdżają co roku byli więźniowie i ich rodziny. Z przyczyn naturalnych za każdym razem jest ich coraz mniej. 

W tym roku około 50 byłych więźniów uczestniczyło w obchodach rocznicy wyzwolenia obozu.  Dla upamiętnienia współwięźniów składają kwiaty, zapalają znicze, modlą się i z wielkimi emocjami wspominają tamte bolesne i okrutne czasy. To było piekło na ziemi i fabryka śmierci – powtarzają. Wyzwolenie obozu i odzyskanie wolności  nie uwolniło ich z bólu, tragicznych wspomnień i obaw, że ta historia się nie powtórzy.

- Ubolewam bardzo, że w wielu krajach Europy, ale także w naszym, bezkarnie maszerują osoby w uniformach zbliżonych do nazistowskich - mówił  podczas uroczystości Leon Weintraub, były więzień Auschwitz-Birkenau,  polski lekarz, mieszkający w Szwecji.

Jakby dla potwierdzenia obaw i słów Leona Weintrauba i innych ofiar Holocaustu, w Auschwitz-Birkenau, w miejscu i symbolu zagłady w czasie rocznicowych obchodów pod bramami obozu zebrała się grupa nacjonalistów. Grupie przewodniczył Piotr Rybak, działacz nacjonalistyczny, antysemita, skazany w 2017 roku na karę bezwzględnego więzienia za spalenie kukły Żyda na wrocławskim rynku.  Tym razem pod bramą obozu koncentracyjnego, w którym podczas II wojny światowej zgładzono około miliona Żydów wykrzykiwali hasła m.in. „ Czas walczyć z Żydostwem i uwolnić od niego Polskę”. Skandowano także inne niegodne tego miejsca hasła typu „Pokażcie napletek”.  

Ich przyjazd do Oświęcimia nie powinien być dla nikogo zaskoczeniem, gdyż przez długi czas zapowiadali go w mediach społecznościowych. Czy wiedzieli o tym rządzący – kto dał przyzwolenie?

Wiesława Kusztal


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: LupusTreść komentarza: Narazie zabawa. Oglądaliśmy rzuty. Grzmi tylko oszczepniczka małolatka U-14. Za rok prawda o potędze wyjdzie albo nie. Kto wejdzie na bieżnię, ten jest lekkoatletą, a ten kto z nimi jest na bieżni jest trener z nazwy. Data dodania komentarza: 16.05.2023, 20:44Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Sukcesy brodnickich biegaczyAutor komentarza: KuracjuszkaTreść komentarza: Ale NUMER opisał super Redaktor Bogumił! A tak naprawdę - to z czekaniem do sanatorium - to też numer i to w kolejce długiej! A tyle dajemy na NFZ, by zdrowym być i marzyć, by mieć wciąż te dzieścia lat.. kuracjuszka, ale jeszcze bez numeru.....Data dodania komentarza: 11.05.2023, 20:13Źródło komentarza: Sanatoryjny numer 4457Autor komentarza: joko Treść komentarza: Niech się wasz trener nie chwali . Słyszałem ze dawniej jemu wszystkie plany przysyłał i był na obozach jakiś trener z Iławy. Dlatego w mukli miał nawet mistrzów Polski na 400m i w sztafetach. Teraz leci na jego planach, ale wyników medalowych to oni od 6 lat nie mają, bo z tego trenera zrezygnował. Mukla ma nawet dobry do LA stadion a lepiej żeby miała dobrego trenera do medali. Chyba że wpadnie mu jakiś zawodnik co był już mistrzem Polski, to może zrobi z niego mistrza województwa. Data dodania komentarza: 9.04.2023, 09:00Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Pot i ciężka pracaAutor komentarza: lolek Treść komentarza: Mierne ta wyniki latem mieliścieData dodania komentarza: 8.04.2023, 20:30Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Pot i ciężka pracaAutor komentarza: WiKTreść komentarza: Życzę powodzenia i zachwyconych gości. Oczywiście ciekawa jestem jak kaczka się udała?Data dodania komentarza: 7.04.2023, 23:17Źródło komentarza: Kaczka faszerowana kasząAutor komentarza: CzesiaTreść komentarza: Super Wiesiu! Takie danie po nowemu zrobię na te Święta, bo do tej pory głównym dodatkiem był ogrom jabłek... Dzięki za przepis.. Dam znać, jak smakowała gościom... pozdrawiam już z apetytem! CzesiaData dodania komentarza: 7.04.2023, 17:17Źródło komentarza: Kaczka faszerowana kaszą
Reklama
Reklama