Kilkuset czworonogów, wiernych przyjaciół, zjechało do hali widowiskowo-sportowej „Księżniczka” w Brodnicy aby prezentować swe wdzięki, dyscyplinę, umiejętności i urodę na zorganizowanej już po raz piąty Krajowej Wystawie Psów Rasowych.
Pieski różnych ras, duże i małe, krótko i długowłose prezentowały się sędziom i publiczności na kilku ringach. Czasem dochodziło do zabawnych sytuacji. Główny bohater wystawy powinien się przejść razem ze swoją panią, albo swoim panem, przedreptać kilka kółeczek, aby sędzia mógł ocenić wszystko co w nim najlepsze. Przyjaciele na czterech łapach nie zawsze mieli na to ochotę.
W brodnickiej wystawie miłośnicy czterech łap mogli podziwiać czworonogi różnych ras: Aidi, Anatolia, Bernardyn długowłosy i krótkowłosy, Cao de Castro Laboreiro, Cao de Serra da Estrela, Do Khyi, Hovawart, Landseer, Leonberger, Mastif hiszpański, Mastif pirenejski, Nowofundland, Owczarek kaukaski, Owczarek środkowoazjatycki, Pirenejski pies górski, Rafeiro do Alentejo, Sarplaninac, Czarny terier rosyjski, Dog argentyński, kanaryjski, niemiecki, z Majorki, Mastif angielski, neapolitański, pinczery, sznaucery, Berneński pies pasterski, Buldog angielski, Basset Hond, Gończy polski, Ogar polski, Cocker spaniel angielski i wiele innych.
Wystawy psów zaczęto organizować od połowy XIX wieku. Pierwsza wzmianka o wystawie psów na terenie Polski dotyczy imprezy, która odbyła się prawdopodobnie w 1862 roku w Gostyniu (Wielkopolska). Pierwszą ogólnopolską wystawę psów rasowych zorganizowano w 1925 roku. Już rok po II wojnie światowej zorganizowano wystawę psów w Bydgoszczy. Dziś w Polsce istnieje kilka stowarzyszeń organizujących wystawy psów rasowych: Polska Federacja Kynologiczna, Polski Klub Psa Rasowego, Związek Kynologiczny oraz Polskie Porozumienie Kynologiczne.
Brodnicką wystawę psów rasowych, w której wzięło udział ponad 800 wystawców psów, zorganizował Związek Kynologiczny w Polsce, oddział w Toruniu pod patronatem Burmistrza Brodnicy.
Tekst i fot. Marek Ewertowski
Napisz komentarz
Komentarze