Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 21 listopada 2024 14:54
Reklama

Śliwki pod kruszonką

Śliwki pod kruszonką

Sezon na nasze soczyste śliweczki w pełni. Sięgamy po nie jak najczęściej. Warto.
Owoce śliwy mają wiele cennych właściwości.

Regulują trawienie, przyśpieszają perystaltykę jelit, a tym samym regulują pracę układu pokarmowego. Śliwki są naturalnym lekiem na zaparcia. Swoje lecznicze właściwości zawdzięczają dużej zawartości błonnika – pektyn, chronią przed wolnymi rodnikami i podobno nawet poprawiają humor. Pod względem wartości odżywczych oraz bogactwa witamin i błonnika cenniejsze są śliwki suszone, jednak mają one pięć razy więcej kalorii niż śliwki surowe. Teraz w sezonie powinniśmy jak najczęściej jadać nasze rodzime śliwki. Są pyszne, słodkie i zdrowe.

Składniki
-1½ kg - śliwek węgierek
-1 łyżka - masła
-3 goździki
-½ łyżeczki  cynamonu
-½ łyżeczki  imbiru
-1 kieliszek 40 ml śliwowicy, lub kieliszek wina śliwkowego, pominąć jeśli śliwki są bardzo dojrzałe i soczyste.

    Kruszonka
   - 2 szklanki  mąki krupczatki
   - 1 szklanka  cukru brązowego, lub białego
   - 1 łyżka  cukru waniliowego
   - 200 g masła

Przygotowanie:
Na stolnicę wysypać mąkę krupczatkę (można użyć zwykłej, ale na krupczatce kruszonka będzie bardziej krucha. Dodać cukier brązowy oraz waniliowy i kostkę zimnego masła. Posiekać. Gdy powstanie kruszonka, wyrobić szybko ciasto, aby za bardzo nie roztopić ciepłem dłoni masła,  powinno się ledwo kleić. Ulepić kulę, włożyć do woreczka i włożyć do zamrażalnika na ½ godziny. W lodówce dłużej - do 2 godz.

Śliwki umyć i osuszyć ręcznikiem, przekroić na pół i usunąć pestki. Na patelni roztopić masło, włożyć śliwki, dodać przyprawy. Mieszając podlać winem śliwkowym (można użyć jakiegokolwiek słodkiego, białego wina). Podsmażać do momentu, aż alkohol odparuje. Przełożyć do foremki o wymiarach  ok. 32 cm x 22 cm. Można też przełożyć śliwki do kokilek do zapiekanek. Z zamrażarki wyjąć ciasto i zetrzeć na tarce o drobnych oczkach na wierzch  owoców tak, aby równomierniej pokryć. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 180 st. C i piec przez ok. 40 minut (ostatnie 5 minut z funkcją grillowania, by kruszonka dobrze się zapiekła). W kokilkach czas pieczenia może być krótszy.

Moja rada: tak przygotowana zapiekanka podana na gorąco z lodami śmietankowymi, albo waniliowymi będzie strzałem w dziesiątkę.

(wik)

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: LupusTreść komentarza: Narazie zabawa. Oglądaliśmy rzuty. Grzmi tylko oszczepniczka małolatka U-14. Za rok prawda o potędze wyjdzie albo nie. Kto wejdzie na bieżnię, ten jest lekkoatletą, a ten kto z nimi jest na bieżni jest trener z nazwy. Data dodania komentarza: 16.05.2023, 20:44Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Sukcesy brodnickich biegaczyAutor komentarza: KuracjuszkaTreść komentarza: Ale NUMER opisał super Redaktor Bogumił! A tak naprawdę - to z czekaniem do sanatorium - to też numer i to w kolejce długiej! A tyle dajemy na NFZ, by zdrowym być i marzyć, by mieć wciąż te dzieścia lat.. kuracjuszka, ale jeszcze bez numeru.....Data dodania komentarza: 11.05.2023, 20:13Źródło komentarza: Sanatoryjny numer 4457Autor komentarza: joko Treść komentarza: Niech się wasz trener nie chwali . Słyszałem ze dawniej jemu wszystkie plany przysyłał i był na obozach jakiś trener z Iławy. Dlatego w mukli miał nawet mistrzów Polski na 400m i w sztafetach. Teraz leci na jego planach, ale wyników medalowych to oni od 6 lat nie mają, bo z tego trenera zrezygnował. Mukla ma nawet dobry do LA stadion a lepiej żeby miała dobrego trenera do medali. Chyba że wpadnie mu jakiś zawodnik co był już mistrzem Polski, to może zrobi z niego mistrza województwa. Data dodania komentarza: 9.04.2023, 09:00Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Pot i ciężka pracaAutor komentarza: lolek Treść komentarza: Mierne ta wyniki latem mieliścieData dodania komentarza: 8.04.2023, 20:30Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Pot i ciężka pracaAutor komentarza: WiKTreść komentarza: Życzę powodzenia i zachwyconych gości. Oczywiście ciekawa jestem jak kaczka się udała?Data dodania komentarza: 7.04.2023, 23:17Źródło komentarza: Kaczka faszerowana kasząAutor komentarza: CzesiaTreść komentarza: Super Wiesiu! Takie danie po nowemu zrobię na te Święta, bo do tej pory głównym dodatkiem był ogrom jabłek... Dzięki za przepis.. Dam znać, jak smakowała gościom... pozdrawiam już z apetytem! CzesiaData dodania komentarza: 7.04.2023, 17:17Źródło komentarza: Kaczka faszerowana kaszą
Reklamadotacje rpo
Reklama