Jesień to także czas przetworów. Wiadomo, że najbardziej wartościowe dla naszego zdrowia jest jedzenie świeżych owoców i warzyw, ale pyszne pasteryzowane buraczki z papryką, czy chrupiące ogóreczki na ostro są konieczne do ubarwienia posiłków. Przetworów w domowym wykonaniu nie zastąpią żadne gotowce, pod którymi uginają się sklepowe półki. Dopełnieniem szczęścia przy robieniu zapasów na zimę jest możliwość wykorzystania własnych, lub kupionych z ekologicznej uprawy owoców i warzyw. Jeśli nie dysponujemy takimi, to kupione na straganach, ale jędrne i bez uszkodzeń też są dobre.
Składniki
-2 kg nie za wielkich ogórków gruntowych
- 2 łyżeczki chili w proszku
- 2 łyżki soli
-1 główka czosnku
-1 szklanka octu
- ½ szklanki wody
- 2 szklanki cukru
- 6 ziaren ziela angielskiego
- 3 liście laurowe
Przygotowanie
Ogórki bardzo dokładnie szorujemy płuczemy. Kroimy słupki, a jeśli ogórki są spore, to w ćwierć słupki. Zasypujemy solą i odstawiamy na 3 godziny. Po tym czasie wyciskamy z nich wodę, nie będzie nam potrzebna. Z octu, wody, cukru, ziela angielskiego i liści laurowych robimy zalewę. Wszystkie składniki poza czosnkiem i chili umieszczamy w garnku i gotujemy jakieś 2 minuty. Do ogórków dokładamy rozdrobniony czosnek, chili i odcedzoną zalewę, całość odstawiamy na 12 godzin. Należy pamiętać, aby od czasu do czasu przemieszać ogórki. Na tym etapie można je jeszcze doprawić solą. Po 12 godzinach, do wyparzonych słoików, ściśle wkładamy ogórki, uzupełniając je zalewą i zamykamy wyparzonymi zakrętkami. Pasteryzujemy.
Ja pasteryzuję w piekarniku. Słoiki w piekarniku ustawiam na głębokiej blaszce do pieczenia tak, żeby się nie dotykały, wlewam ok. ˝ litra wody i włączam piekarnik na 130 stopni. Kiedy piekarnik osiągnie tę temperaturę, trzymam słoiki (cały czas w 130 stopniach) w piekarniku 30 min. Z tej porcji składników wychodzi 6 średnich słoików.
Moja rada: można dać mniej chili w proszku, a w to miejsce dodać posiekaną drobno świeżą chili.
(wik)
Napisz komentarz
Komentarze