Mięso młodych jagniąt nieco zapomniany smakołyk, powoli wraca na nasze stoły. Jagnięcina w wielu krajach uchodzi za prawdziwy przysmak. Jest podstawowym składnikiem w kuchniach śródziemnomorskich czy bliskowschodnich. W Polsce, choć w ostatnich latach jej spożycie wzrosło, to w dalszym ciągu spożywamy jej stosunkowo mało, choć nasza jagnięcina, zwłaszcza podhalańska, słynie z niepowtarzalnego smaku, a także cennych właściwości odżywczych. Może warto, choćby z okazji świąt wprowadzić ją czasem do jadłospisu? O gicz jagnięcą i w ogóle jagnięcinę trzeba trochę powalczyć w sklepach, ale warto i to ze względu na walory smakowe, jak i wartości odżywcze.
Składniki:
- 4 gicze jagnięce (każda o wadze około 250 g)
- 4 ząbki czosnku
- 1 cytryna
- 1 łyżka suszonego, lub kilka gałązek świeżego rozmarynu
- kilka owoców jałowca Prymat
- 50 ml śmietany
- sól,
-pieprz czarny świeżo mielony do smaku
Przygotowanie:
Oczyszczone gicze umyć, osuszyć papierowym ręcznikiem. Przygotować marynatę. W moździerzu zetrzeć sól, jałowiec, czosnek i rozmaryn. Dodać oliwę i olej dokładnie całość wymieszać. Marynatę starannie wetrzeć w mięso. Gicze obłożyć, plastrami cytryny, uprzednio dokładnie wyszorowanej. Odstawić do lodówki na 2-3 godziny, najlepiej na noc, aby mięso wchłonęło aromat przypraw i nabrało kruchości. Wyjąć z lodówki. Po około 20 minutach, jak mięso złapie pokojową temperaturę gicze zawinąć dokładnie w papier do pieczenia. Piekarnik nagrzać do temperatury 140 stopni C. Gicze piec przez około 1 godzinę.
Mięso wyjąć z piekarnika i przełożyć na talerz. Odstawić aby uspokoić soki. Powstały z pieczenia sos zredukować i zabielić odrobiną śmietany. Gicz odwinąć z papieru polać sosem i podawać z ziemniakami purre, lub z kluseczkami oraz aromatycznymi buraczkami.
Moja rada: oprócz giczy jagnięcych w ten sam sposób można przygotować również cały udziec jagnięcy lub łopatkę. Będą jednak w zależności od wagi wymagały dłuższego pieczenia.
Napisz komentarz
Komentarze