Historia Brodnickiego Domu Kultury zaczęła się 23 maja 1948 roku – najpierw w Domu Kultury i Sztuki, ul. Przykop 43, potem – od 1952 do 1975 – w Powiatowym Domu Kultury, a od 1975, w Brodnickim Domu Kultury, którym jest do dziś.
Przez jakiś brodnicka placówka kultury rezydowała w Pałacu Anny Wazówny, a gmach przy ul. Przykop 43 częściowo zajmował wówczas Międzyzakładowy Dom Kultury, który został przeniesiony do BDK, z Domu Katolickiego, przy ul. Przykop 53 (remont budynku przy ul. Przykop 43 trwał aż do roku 1987!).
Od siedemdziesięciu lat BDK jest głównym organizatorem wielu wydarzeń kulturalnych w Brodnicy, również tych o randze ogólnopolskiej, takich jak: Camping Muzyczny (I Camping Muzyczny odbył się w 1982 r.), OPEN MUSIC, czyli Brodnicki Przegląd Zespołów Muzycznych, Ogólnopolski Turniej Tańca Towarzyskiego, Ogólnopolski Turniej Tańca Nowoczesnego, Ogólnopolskie Spotkania Cyrkowe czy Brodnicka Uczta Teatralna BUT.
Wychowankowie BDK zdobywają laury na wielu prestiżowych konkursach teatralnych, recytatorskich, tanecznych i wokalnych. Na deskach BDK od 70 lat goszczą uznane spektakle teatralne, ale scena jest też miejscem wielu artystycznych debiutów – to w BDK swoją działalność rozpoczynał Teatr Wiczy, znanego dziś w całym kraju reżysera Romualda Wiczy-Pokojskiego, a teatralne tradycje w Brodnickim Domu Kultury godnie kontynuuje Teatr CBR’60.
W Brodnickim Domu Kultury odbyła się uroczystość z okazji 70-lecia działalności instytucji. Z tej okazji Jarosław Radacz Burmistrz Brodnicy wręczył gratulacje i nagrody wszystkim pracownikom BDK. Zapowiedział też modernizację Brodnickiego Domu Kultury. W ramach projektu, który będzie realizowany w 2019 roku zostanie nie tylko zmodernizowany istniejący budynek BDK, ale również rozbudowany o salę kinowo-konferencyjną i pomieszczenia służące aktywizacji mieszkańców.
Uroczystości jubileuszowe uświetnią artyści z poszczególnych sekcji i pracowni BDK. Tygodnik „Super Brodnica”, relacjonując wiele wydarzeń z życia i działalności BDK przyłącza się do życzeń i gratulacji tymi słowy:
Siedemdziesiąt, jak to szybko przeleciało, gdzieś za wami został piękny, twórczy świat, ale przecież tego życia wciąż za mało, a więc żyjcie chociaż drugie tyle lat!
(bd)
Fot. Wojciech Płotka
Napisz komentarz
Komentarze