Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 26 listopada 2024 15:29
Reklama

Andrzejkowe tradycje

Andrzejkowe tradycje

Święty Andrzej wróży szczęście i szybkie zamęście

Andrzejki, znane też jako Jędrzejki, to wieczór wróżb odprawianych w nocy z 29 na 30 listopada, w przypadającą w tym czasie wigilię św. Andrzeja. Jest to wieczór wyjątkowy, gdyż zgodnie z tradycją św. Andrzej uchyla rąbka tajemnicy wszystkim pragnącym poznać, jaka przyszłość ich czeka w uczuciach, zdrowiu, pracy.

Św. Andrzej 

w tradycji znany był jako m.in. opiekun panien na wydaniu, zwłaszcza tych cnotliwych i pobożnych patronował tym magicznym zabiegom. Pomagał w poznaniu imienia przyszłego męża, jego pochodzenia i stanu posiadania. Był również uważany za najlepszego powiernika i orędownika dziewczęcych pragnień i modlitw dotyczących dobrego zamążpójścia i starań o odwzajemnioną miłość. Św. Andrzej był także orędownikiem zakochanych w sprawach matrymonialnych, opiekunem małżeństw i rybaków.

Przypuszcza się, że kolebką tych wierzeń jest starożytna Grecja.
Grecy wierzyli, że dusza ludzka po śmierci zyskując dar jasnowidzenia i posiada moc, która  może wpływać na świat rzeczywisty, poprzez prorocze sny.
Niezależnie od tego, jak głęboko sięgają korzenie andrzejkowej tradycji, w kulturze europejskiej przetrwała ona do dziś. W Europie Środkowej i u naszych zachodnich sąsiadów andrzejkowe wróżby kultywowano od XII wieku. Do Polski zwyczaj ten przywędrował w XVI w, a pierwsza polska zapisana wzmianka autorstwa Mariana Bielskiego - żołnierza, historyka, renesansowego poety satyrycznego, pisarza i tłumacza - pojawiła się w 1557r. Dawniej andrzejkowe wróżby  miały charakter wyłącznie matrymonialny i przeznaczone były dla panien.

Katarzynki

był to polski, męski odpowiednik  andrzejek. Obchodzono go w nocy z 24 na 25 listopada  tj. w wigilię św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Święta Katarzyna to patronka cnotliwych kawalerów, którzy pragną poznać pannę i w przyszłości wejść w szczęśliwy związek małżeński. Podobnie, jak w przypadku panien, odbywały się wróżby młodych mężczyzn dotyczące ożenku i poszukiwania partnerki. Jednak to męskie wróżenie i katarynkowe zabawy zostały zapomniane i do dziś przetrwały jedynie andrzejki. 

W czasach nam współczesnych, wróżby nie mają już takiego, teraz jest to wesoła zabawa z przymrużeniem oka. 

Dawniej wróżby 

andrzejkowe traktowano niezwykle poważnie.  Wróżby panny odprawiały indywidualnie w odosobnieniu i w tajemnicy. W późniejszych  czasach przybrały formę zbiorową, organizowaną w grupach panien, które szykowały się do zamążpójścia.  Obecnie wieczór andrzejkowy to wspaniała okazja, aby spotkać się w gronie przyjaciół. Dobrą zabawę przeplatają tradycyjne wróżby andrzejkowe. Najbardziej rozpowszechnioną wróżbą jest lanie na wodę roztopionego wosku przez ucho od klucza i po ostudzeniu odczytywanie kształtów zastygniętego wosku.  Kształty najlepiej odczytywać  z cienia rzucanego na oświetloną ścianę.

Anioł oznaczał szczęście, gwiazda - powodzenie, kwiat - smutek, orzeł - osiągnięcie zamierzonych celów, a serce - wielką miłość.

Zdejmowano lewe buty, której panny but pierwszy dojdzie do drzwi, ta dziewczyna wyjdzie za mąż. 

Dziś popularne są także ciasteczką z imionami zapisanymi na karteczkach i upieczone w słodkim ciastku.  

W polskiej tradycji andrzejkowa zabawa jest ostatnią przed nadchodzącym adwentem, czasem wyciszenia i duchowego przygotowania na Boże Narodzenie.

Wiesława Kusztal
 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: LupusTreść komentarza: Narazie zabawa. Oglądaliśmy rzuty. Grzmi tylko oszczepniczka małolatka U-14. Za rok prawda o potędze wyjdzie albo nie. Kto wejdzie na bieżnię, ten jest lekkoatletą, a ten kto z nimi jest na bieżni jest trener z nazwy. Data dodania komentarza: 16.05.2023, 20:44Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Sukcesy brodnickich biegaczyAutor komentarza: KuracjuszkaTreść komentarza: Ale NUMER opisał super Redaktor Bogumił! A tak naprawdę - to z czekaniem do sanatorium - to też numer i to w kolejce długiej! A tyle dajemy na NFZ, by zdrowym być i marzyć, by mieć wciąż te dzieścia lat.. kuracjuszka, ale jeszcze bez numeru.....Data dodania komentarza: 11.05.2023, 20:13Źródło komentarza: Sanatoryjny numer 4457Autor komentarza: joko Treść komentarza: Niech się wasz trener nie chwali . Słyszałem ze dawniej jemu wszystkie plany przysyłał i był na obozach jakiś trener z Iławy. Dlatego w mukli miał nawet mistrzów Polski na 400m i w sztafetach. Teraz leci na jego planach, ale wyników medalowych to oni od 6 lat nie mają, bo z tego trenera zrezygnował. Mukla ma nawet dobry do LA stadion a lepiej żeby miała dobrego trenera do medali. Chyba że wpadnie mu jakiś zawodnik co był już mistrzem Polski, to może zrobi z niego mistrza województwa. Data dodania komentarza: 9.04.2023, 09:00Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Pot i ciężka pracaAutor komentarza: lolek Treść komentarza: Mierne ta wyniki latem mieliścieData dodania komentarza: 8.04.2023, 20:30Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Pot i ciężka pracaAutor komentarza: WiKTreść komentarza: Życzę powodzenia i zachwyconych gości. Oczywiście ciekawa jestem jak kaczka się udała?Data dodania komentarza: 7.04.2023, 23:17Źródło komentarza: Kaczka faszerowana kasząAutor komentarza: CzesiaTreść komentarza: Super Wiesiu! Takie danie po nowemu zrobię na te Święta, bo do tej pory głównym dodatkiem był ogrom jabłek... Dzięki za przepis.. Dam znać, jak smakowała gościom... pozdrawiam już z apetytem! CzesiaData dodania komentarza: 7.04.2023, 17:17Źródło komentarza: Kaczka faszerowana kaszą
Reklamadotacje rpo
Reklama