Uroczystą mszą św. w intencji Ojczyzny w kościele farnym oraz galą w Brodnickim Domu Kultury z widowiskiem „100 minut na 100-lecie” w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół nr 1 w Brodnicy społeczność miasta i powiatu uczciła wydarzenia sprzed wieku, kiedy Polska stawała się znowu niepodległa.
Mszę św. z udziałem delegacji, pocztów sztandarowych, żołnierzy 4. Brodnickiego Pułku Chemicznego, Miejskiej Orkiestry Dętej oraz przedstawicieli władz samorządowych i państwowych, celebrowali wspólnie ks. prałat Krzysztof Lewandowski, proboszcz parafii pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej wspólnie z proboszczem seniorem i kapelanem brodnickiego pułku, ks. prałatem Bolesławem Lichnerowiczem.
W homilii ks. prałat Lewandowski podkreślił, że zaborcom wprawdzie udało się wymazać państwo polskie na pewien czas z mapy Europy, ale nie udało zatrzeć kodu kulturowego stanowiącego o polskości. To właśnie pozwoliło przetrwać w niewoli, a w konsekwencji doprowadzić do odzyskania niepodległości.
Po mszy uczestnicy obchodów Święta Niepodległości udali się na galę do Brodnickiego Domu Kultury. Po powitaniu goście uroczystości wysłuchali okolicznościowych wystąpień Starosty Brodnickiego i Burmistrza Brodnicy. Starosta Piotr Boiński przypomniał o najważniejszych faktach z historii walki o odzyskanie niepodległości oraz ludziach, którzy się do tego przyczynili.
- Świętując w dniu dzisiejszym 100-lecie odzyskania niepodległości, pamiętajmy o tych datach i ludziach, którzy położyli podwaliny pod byt Niepodległej - powiedział starosta Boiński.
Gala była okazją do uhonorowania zasłużonych osób dla społeczności powiatu i miasta. Brązowy Medal „Za zasługi dla obronności kraju” nadany przez Ministra Obrony Narodowej otrzymał burmistrz Brodnicy Jarosław Radacz. Minister Zdrowia na wniosek Starosty Brodnickiego wyróżnił Odznaką honorową „Za zasługi dla ochrony zdrowia” Danutę Kowalkowską-Szramkę, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Brodnicy. Statuetki Primus Inter Brodnicensis przyznawane przez Burmistrza Brodnicy otrzymały: firma Piascol (wyróżnienie odebrał Jacek Bednarski) oraz firma Rejbud Anny i Jerzego Kaplarnych.
Starosta Brodnicki Piotr Boiński w uznaniu zasług wyróżnił Medalem pamiątkowym „Ubi Concordia, Ibi Victoria”: lek. med. Radosława Oziemskiego, reprezentującego Hospicjum „Światło” w Toruniu; dh. hm. Mirosława Turowskiego, zastępcę komendanta Hufca
ds. kwatermistrzowskich Chorągwi Kujawsko-Pomorskiej Hufca ZHP Jabłonowo Pomorskie; asp. szt. Mirosława Pniewskiego z Posterunku Policji w Jabłonowie Pomorskim; Grzegorza Ostrowskiego, głównego specjalistę-ichtiologa PZW Toruń Zakład GWR Grzmięca.
Brodnicki Nenufar z rąk starosty brodnickiego Piotra Boińskiego i przewodniczącego Rady Powiatu Romana Pytlasińskiego podczas uroczystości odebrały: Beata Piekalska, przewodnicząca KGW Dzierzno-Szynkowizna oraz Parafialno-Strażacka Orkiestra Dęta w Świedziebni. Specjalnym wyróżnieniem Starosty Brodnickiego uhonorowani zostali pracownicy Zarządu Dróg Powiatowych w Brodnicy: Piotr Lubczyński, Marek Leski, Agnieszka Jabłońska - w podziękowaniu za wieloletnią rzetelną i pełną zaangażowania pracę.
Po części oficjalnej goście uroczystości obejrzeli widowisko teatralno-muzyczne zatytułowane „100 minut na 100-lecie”, przygotowane przez uczniów, nauczycieli i dyrekcję Zespołu Szkół nr 1 w Brodnicy. Spektakl został gorąco przyjęty przez publiczność. Uroczyste obchody w BDK zakończył okolicznościowy toast, a ich uczestnicy mieli okazję skosztować pysznego biało-czerwonego tortu.
Napisz komentarz
Komentarze