Nastał czas na kukurydzę, która pod względem odżywczym jest jedną z wartościowszych roślin. Jest także jednym z pierwszych uprawianych przez człowieka na dużą skalę ziaren. Ojczyzną kukurydzy jest Ameryka Środkowa i Południowa. W Europie w uprawie kukurydzy przodują Węgrzy. Wiadomo, że co najmniej 7 tysięcy lat temu warzywo to było podstawą w menu starożytnych plemion: Azteków, Inków oraz Majów.
Zbiór kukurydzy cukrowej przypada na koniec lata i początek jesieni. Kolby ścina się stopniowo w miarę dojrzewania. Ziarna powinny być soczyste i miękkie, jasnożółte (odmiana żółta) albo perłowe (odmiana biała), po naciśnięciu wydzielać mleczny sok. Wtedy najwięcej jest w nich cukru i innych wartości odżywczych. Świeża kukurydza ma kolby okryte zielonymi liśćmi z jedwabistymi w dotyku długimi wąsami. Powinniśmy wybierać kolby gładkie, z ziarnami ściśle przylegającymi do siebie. Te bardziej dojrzałe, ciemnożółte, mają ziarno twarde, mączyste, gdyż znajdujący się w nich cukier przekształcił się już w skrobię. Nie należy kupować, często oferowanych w naszych sklepach, kolb z żółtymi liśćmi, gdyż są stare i po ugotowaniu będą twarde i suche. Kukurydza, to nie tylko gotowane kolby, czy popularny, zwłaszcza wśród młodzieży, popcorn. Ziarna dojrzałej kukurydzy można konserwować, marynować, a kolby zamrażać. Z jednej kolby otrzymuje się ok. 3/4 szklanki ziaren. Są one składnikiem zup, sałatek, zapiekanek. Można je także podawać do mięs w zastępstwie np. ziemniaków. Młode kolby kilkucentymetrowej długości konserwuje się i podaje w całości na przystawkę albo jako dodatek do mięs. Z kukurydzy robi się także coraz popularniejszą u nas mąkę i kaszkę, stosowane szczególnie przy bezglutenowej diecie.
Jak ugotować kolby kukurydzy?
Koneserzy radzą, żeby przed ugotowaniem włożyć kolby kukurydzy na godzinę do wody z lodem, albo tylko bardzo zimnej. Potem włożyć do garnka z gotującą wodą. Gotować przez 10-15 minut. Nie dłużej bo stwardnieje. Najlepiej gotować kukurydzę w wodzie z dodatkiem odrobiny cukru, ale bez soli. Można gotować także w wodzie zmieszanej pół na pół z mlekiem.
Moim zdaniem kukurydza najlepiej smakuje podana tylko z masłem z solą i z pieprzem. W tej wersji, to prawdziwa jesienna pychotka.
Napisz komentarz
Komentarze