Gdy pojawiają się na straganach i w sklepach kolorowe, jędrne z błyszczącą skórką, to znak, że zaczęła się druga połowa lata. To czas, aby zajadać się nią na surowo, pieczoną i gotowaną. To także świetny czas na robienie paprykowych przetworów.
Papryka faszerowana dla mnie jest daniem typowo letnim, przygotowana z dodatkiem świeżych ziół i sezonowych warzyw z powodzeniem zastąpi ciężkie mięsne danie.
Składniki:
- po jednej dużej papryce na osobę, u mnie 6 papryk
- ¾ szklanki kaszy jaglanej
- 2 szklanki wody
- 1 szklanka białej fasoli ugotowanej lub z puszki
- kawałek tofu (opcjonalnie) lub fety
- łyżka kaparów (opcjonalnie)
- po 1 łyżce siekanych listków bazylii, oregano, tymianku
- 1 łyżka kaparów- ja nie dodaję
-1 cebula
- 6- 10 suszonych pomidorów- mogą być z oleju
- 2 ząbki czosnku
- 5-6 łyżek oliwy + 5-6 łyżek oleju
- sól i pieprz
Sos pomidorowy
- ½- ¾ litra bulionu
- 2 szklanki domowej pulpy pomidorowej, lub gotowego przecieru
- 1 ząbek czosnku
- 2 cebule
- 1 łyżeczka ostrej papryki w proszku
-1 łyżeczka cukru
- 1 łyżeczka soli morskiej
- pieprz świeżo mielony
- 1 garść drobno posiekanych listków bazylii
Przygotowanie:
Fasolę wypłukać i wsypać do garnka. Zalać poczwórną ilością wody. Moczyć od 8-10 godz. Fasoli nie powinno się moczyć ponad 12 godzin, ponieważ po tym czasie zaczynają się procesy fermentacyjne. Ponadto moczenie fasoli zmiękcza jej skórkę. Dodatkowo powoduje puchnięcie nawet czterokrotnie! Również dzięki temu przyśpiesza się jej gotowanie.
Po wymoczeniu jeszcze raz opłukać fasolę i zalać świeżą wodą na 3 palce ponad fasolę. Zmiana wody powoduje częściową utratę minerałów i witaminy, ale wtedy fasola jest lżej strawna. Jest wybór. Garnek wstawić na gaz i zagotować fasolę bez pokrywki. Gotować przez 10 minut. Następnie przykryć pokrywką i gotować jeszcze przez 60-90 minut. Fasola powinna być prawie miękka. Najlepiej posmakować. Fasolę do ostygnięcia zostawić w wodzie, w której się gotowała. Garnek wstawiam do zlewu napełnianego wodą. Nie odlewamy fasoli na sicie, gdyż skórka na niej popęka. Fasolę solę po ugotowaniu, ma miękką skórkę. Jeśli soli się w czasie gotowania, będzie gotowała się dłużej i stanie się twardsza.
Kaszę jaglaną opłukać na sicie. Zagotować 2 szklanki wody. Na gotującą się wodę włożyć kaszę i przykryć pokrywką. Od ponownego zagotowania gotować 4-5 minut. Wyłączyć palnik i zostawić kaszę na ok. 20 min., aby „doszła. W dużej misce wymieszać wszystkie składniki, dodać zioła, zmiażdżony czosnek, oliwę i kapary oraz pokrojony w drobne kawałki ser. Wszystko doprawić do smaku solą i pieprzem. Papryki umyć. Odkroić kapelusiki wybrać gniazda nasienne i wypełnić nadzieniem. Przykryć kapelusikami.
Przygotowanie sosu
Cebulę pokroić w grubą kostkę. W garnku rozgrzać olej, lub oliwę z pomidorów suszonych, dodać cebulę sól, pieprz, cukier, ostrą paprykę w proszku, zmiażdżony czosnek. Dusić na małym ogniu do chwili, kiedy poczujemy zapach przypraw, wlać bulion i pulpę pomidorową, dokładnie wymieszać. Posmakować. Jeśli sos jest mało esencjonalny dodać przecier, lub koncentrat pomidorowy. Sos przykryć i na małym ogniu gotować ok.5-8 min. Odkryć, zamieszać, spróbować ew. doprawić solą, pieprzem lub cukrem. Na dno szerokiego rondla (dopasować tak, aby papryki stały ciasno) wlać trochę sosu. Ustawić papryki i na wolnym ogniu dusić ok. 1 godz. Miąższ papryki powinien być miękki.
(WiK)
Napisz komentarz
Komentarze