Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 26 listopada 2024 07:52
Reklama dotacje rpo

Czas rozwoju, inwestycji i remontów 2015 - 2018

Czas rozwoju, inwestycji i remontów 2015 - 2018

Kadencja samorządu gminnego - wójta i Rady Gminy Bartniczka, dobiega końca. Efekty wytężonej, czteroletniej pracy na rzecz gminy widać gołym okiem. Wystarczy dobrze się rozejrzeć.

Powstały nowe drogi, świetlice, chodniki, kilometry sieci wodociągowej i kanalizacji, nowe oświetlenie uliczne, przystanki, przepompownie i oczyszczalnia, zadbano o szkoły, przedszkole i seniorów. To tylko niektóre z zrealizowanych przez samorząd gminy zadań dla dobra i wygody mieszkańców. Trudno w krótkim artykule prasowym przedstawić wszystkie zrealizowane działania, ale już z tego skrótu można się zorientować jak wiele wysiłku i pieniędzy pochłonęło wykonanie zaplanowanych w tej kadencji przedsięwzięć. Samorząd gminy ma świadomość, że chciałoby się więcej, szybciej zaspokajać potrzeby mieszkańców ale sukcesywnie, rok po roku, zmienia się w miarę możliwości, praktycznie wszystko na lepsze w gminie Bartniczka. Wójt i Rada Gminy starała się pozyskać maksymalnie dużo środków zewnętrznych na realizację zaplanowanych zadań z różnorakich funduszy. Wszak od ilości pozyskanych pieniędzy zależy powodzenie wielu przedsięwzięć.  Mimo zrealizowania wielu przedsięwzięć zadłużenia gminy na koniec września br. wynosi tylko 590 tysięcy złotych.

Z braku miejsca zwracamy uwagę Czytelników na tylko najważniejsze dokonania samorządu w minionym czteroleciu.

- W mijającej kadencji pozyskaliśmy na realizację inwestycji i remontów z funduszu Ochrony Gruntów Rolnych i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska prawie 200 tysięcy złotych – mówi wójt Wiesław Biegański. – Aktywnie też ubiegaliśmy się o pieniądze z funduszy unijnych. Ze środków unijnych w mijającej kadencji pozyskaliśmy prawie 5 mln złotych. Dodam, że to jeszcze nie jest wszystko. We wrześniu uzyskaliśmy prawie 60 tysięcy złotych dofinansowania na budowę ogólnodostępnych siłowni zewnętrznych w Gutowie, Łaszewie, Nowych Świerczynach i Radoszkach oraz 100 tysięcy złotych na budowę placu zabaw „Maluch” w Łaszewie. Na rozpatrzenie oczekuje także wniosek o dofinansowanie w kwocie 132 tysiące złotych budowy ścieżek edukacyjnych przy szkołach w Jastrzębiu i Radoszkach.

Budowa i remonty dróg

Budowa nowych i modernizacja już istniejących dróg to jedno z najpoważniejszych zadań, jakie stawiał sobie samorząd gminny.  W trosce o bezpieczeństwo i komfort mieszkańców gminy w mijającej kadencji, stosując różne technologie, wiele odcinków dróg zostało zmodernizowanych i wyremontowanych. Nie było to łatwe, bo koszty wykonania i remontów są wysokie. Na wykonanie niezbędnej dokumentacji modernizowanych dróg gmina wydała prawie 100 tysięcy złotych. W minionej kadencji przeprowadzono modernizacje drogi Stare Świerczyny – Koziary, Nowe Świerczyny – Stare Świerczyny, w Jastrzębiu, Radoszkach, Komorowie, Bartniczce, Nowe Świerczyny – Igliczyzna, Jastrzębie – Bachor, Łaszewie, Gutowie, Nowe Świerczyny – Szczuka i wiele innych odcinków. Dbając o bezpieczeństwo mieszkańców przy drogach i ulicach gminy pojawiło się nowe oświetlenie uliczne a także nowe zatoczki i wiaty na przystankach autobusowych. Aktualnie gmina jest w trakcie budowy linii kablowej oświetlenia ulicznego w Jastrzębiu (w kierunku Igliczyzny i Gortatowa) i Komorowie. Nie mogło zabraknąć także budowy nowych chodników w Bartniczce, Saminie i Radoszkach. Tylko w tym roku gmina Bartniczka przeznaczyła na drogi kwotę ponad 4 ml złotych.

Oświata

Zagrożenia związane z narkotykami i wybrykami chuligańskimi spowodowały, że dbająca o bezpieczeństwo uczniów gmina zainstalowała kamery na zewnątrz i wewnątrz budynków szkół. W szkole w Radoszkach konieczne stało się wyremontowanie trzech pomieszczeń klasowych i klatki schodowej w związku z powstaniem 8-klasowej szkoły podstawowej. Zadbano o wyposażenie placówek oświatowych w tablice interaktywne i inne pomoce naukowe. Samorząd gminy zadbał także o najmłodszych mieszkańców i przeprowadził modernizację budynku Przedszkola w Łaszewie. W komfortowych warunkach najmłodsi mieszkańcy gminy uczą się jeżyka angielskiego i bezpiecznie bawią się ucząc.

Świetlice wiejskie

Życie w wielu wsiach gminy toczy się wokół świetlic wiejskich, które zyskały wiele na remontach, modernizacji i termomodernizacji. Zostały także doposażone w niezbędny sprzęt. Doprowadzenie ich do takiego stanu kosztowało sporo pieniędzy ale pozwala na bujne życie społeczności lokalnej. To królestwo Kół Gospodyń Wiejskich. Mieszkańcy Bartniczki doczekali się także takiego obiektu w swojej wsi, który kosztem ponad 1,1 mln złotych został wybudowany i wyposażony w niezbędny sprzęt.

Dzienny Dom Pobytu „Wigor”

W Grążawach staraniem samorządu gminnego powstał obiekt, którego gminie Bartniczka zazdroszczą inne gminy. Dzienny Dom Pobytu „Wigor” to ostoja seniorów, którym po latach ciężkiej pracy należy się szacunek i godna jesień życia. To pierwsza taka placówka w powiecie brodnickim. Kosztowała sporo wysiłku i pieniędzy. Gmina postarała się o dofinansowanie ze środków unijnych w kwocie ponad 800 tysięcy złotych na remont i dostosowanie budynku. Uzyskała także dofinansowanie do jego utrzymania w kwocie 1,1 mln złotych na okres dwóch lat. Powstała także nowa świetlica środowiskowa w Gutowie, gdzie samorząd gruntownie zdecydował się wyremontować pomieszczenia w budynku gminnym. Powstała niezwykle potrzebna placówka oświatowa dla najmłodszych mieszkańców wsi.

Gospodarka wodno -  ściekowa

W Gminie Bartniczka wielką wagę przywiązuje się do zaopatrzenia w wodę i odprowadzanie ścieków. Kosztem ponad 1,3 mln złotych przebudowano przepompownie ścieków wraz z utworzeniem centralnego monitoringu głównych obiektów wodociągowych i kanalizacyjnych. Aktualnie realizowana jest przebudowa i rozbudowa gminnej oczyszczalni ścieków w Bartniczce. Kosztować będzie szacunkowo około 3400 000 złotych. Zakończenie prac przy niezbędnej i ekologicznej inwestycji planowane jest na koniec listopada br.

Dotacje celowe

W mijającej kadencji gmina Bartniczka pomagała mieszkańcom poprzez dotacje w budowie przydomowych oczyszczalni ścieków. W gminie powstały 53 takie obiekty, które dofinansowano kwotą ponad 185 tysięcy złotych. Pomoc finansowa dotarła także do szpitala w Brodnicy, policji (zakup 2 aut dla posterunku w Górznie), Starostwa Powiatowego na modernizacje drogi a także parafii Jastrzębie na zabezpieczenie zabytkowego kościoła.

Tekst i fot. (ever)



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: LupusTreść komentarza: Narazie zabawa. Oglądaliśmy rzuty. Grzmi tylko oszczepniczka małolatka U-14. Za rok prawda o potędze wyjdzie albo nie. Kto wejdzie na bieżnię, ten jest lekkoatletą, a ten kto z nimi jest na bieżni jest trener z nazwy. Data dodania komentarza: 16.05.2023, 20:44Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Sukcesy brodnickich biegaczyAutor komentarza: KuracjuszkaTreść komentarza: Ale NUMER opisał super Redaktor Bogumił! A tak naprawdę - to z czekaniem do sanatorium - to też numer i to w kolejce długiej! A tyle dajemy na NFZ, by zdrowym być i marzyć, by mieć wciąż te dzieścia lat.. kuracjuszka, ale jeszcze bez numeru.....Data dodania komentarza: 11.05.2023, 20:13Źródło komentarza: Sanatoryjny numer 4457Autor komentarza: joko Treść komentarza: Niech się wasz trener nie chwali . Słyszałem ze dawniej jemu wszystkie plany przysyłał i był na obozach jakiś trener z Iławy. Dlatego w mukli miał nawet mistrzów Polski na 400m i w sztafetach. Teraz leci na jego planach, ale wyników medalowych to oni od 6 lat nie mają, bo z tego trenera zrezygnował. Mukla ma nawet dobry do LA stadion a lepiej żeby miała dobrego trenera do medali. Chyba że wpadnie mu jakiś zawodnik co był już mistrzem Polski, to może zrobi z niego mistrza województwa. Data dodania komentarza: 9.04.2023, 09:00Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Pot i ciężka pracaAutor komentarza: lolek Treść komentarza: Mierne ta wyniki latem mieliścieData dodania komentarza: 8.04.2023, 20:30Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Pot i ciężka pracaAutor komentarza: WiKTreść komentarza: Życzę powodzenia i zachwyconych gości. Oczywiście ciekawa jestem jak kaczka się udała?Data dodania komentarza: 7.04.2023, 23:17Źródło komentarza: Kaczka faszerowana kasząAutor komentarza: CzesiaTreść komentarza: Super Wiesiu! Takie danie po nowemu zrobię na te Święta, bo do tej pory głównym dodatkiem był ogrom jabłek... Dzięki za przepis.. Dam znać, jak smakowała gościom... pozdrawiam już z apetytem! CzesiaData dodania komentarza: 7.04.2023, 17:17Źródło komentarza: Kaczka faszerowana kaszą
Reklama
Reklama