To był czas rozwoju
Kolejna kadencja wójta i Rady Gminy Brodnica dobiega końca. Prezentujemy Czytelnikom efekty wytężonej, czteroletniej pracy na rzecz gminy. Podsumowanie dotyczy przede wszystkim inwestycji, ale również innych dziedzin życia w naszej gminie.
Trudno na dwóch stronach podsumować wszystko co się działo w ciągu tych czterech lat ponieważ działo się bardzo dużo. Gmina intensywnie się rozwija i działania inwestycyjne, choć liczne, zdajemy sobie sprawę, że wciąż niewystarczające w stosunku do potrzeb. Dlatego skupiliśmy się wyłącznie na najważniejszych zadaniach.
Na początek kilka danych finansowych. W latach 2015-2018 dochody gminy wzrosły z 25,4 do 35,9 miliona złotych, natomiast wydatki z 22,8 do 42,3 miliona złotych rocznie. W czasie tej kadencji wydatki inwestycyjne mają łącznie wynieść ponad 27 milionów złotych. Na realizację inwestycji w tym czasie pozyskaliśmy z różnych źródeł zewnętrznych prawie 5 milionów złotych – głównie są to środki pochodzące z Unii Europejskiej.
Budowa i remonty dróg
Zadania z zakresu budowy dróg są jednymi z najbardziej oczekiwanych przez mieszkańców, dlatego też, zgodnie z przyjętym przez Radę Gminy Brodnica „Planem rozwoju sieci dróg gminnych w Gminie Brodnica na lata 2016-2030” skupiamy się na budowie dróg gminnych. Kadencja 2015-2018 jest tą w której zrealizowano rekordową ilość inwestycji drogowych. Stosując różne technologie wybudowano lub zmodernizowano łącznie 25,5 kilometrów dróg gminnych. Wśród nich były drogi w Karbowie, Szabdzie, Kruszynkach i Bartnikach, Dzierżnie, Gorczenicy, Cielętach i w Wybudowaniu Michałowo. Obecnie trwa przebudowa drogi gminnej w Gorczeniczce i kolejnego odcinka drogi ze Szczuki do Cieląt. Prace na drogach gruntowych wykonujemy też własnymi siłami i sprzętem kupując wyłącznie materiały. W ten sposób utwardziliśmy przez ostatnie cztery lata ponad 51 kilometrów dróg we wszystkich sołectwach naszej gminy.
Ważnym elementem bezpieczeństwa pieszych na drogach są chodniki, zwłaszcza przy drogach o dużym natężeniu ruchu – powiatowych, wojewódzkich i krajowej 15-tce. Dlatego też współpraca z zarządcami innych niż gminne dróg przebiegających przez teren gminy Brodnica była i jest jednym z priorytetów gminy. W ten sposób wsparliśmy finansowo powiat w 2015 roku dotacją do budowy ścieżki pieszo - rowerowej przy drodze powiatowej z Brodnicy do Zbiczna. Etapami, w miarę pozyskiwania gruntów budujemy dwukilometrowy chodnik przy drodze powiatowej Szabda – Mszano, który służy przede wszystkim dzieciom uczęszczającym do szkoły w Szabdzie. We współpracy z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad projektowany jest chodnik przy DK15 w Szabdzie oraz przebudowa drogi z Niewierza do Chojna wraz ze skrzyżowaniem z drogą krajową nr 15. Przygotowaliśmy wspólnie z miastem Brodnicą i gminą Osiek projekt ścieżki pieszo – rowerowej przy drodze wojewódzkiej do Rypina i pozyskaliśmy na ten cel środki unijne.
Dzięki takiej współpracy poprawia się także bezpieczeństwo na drogach. W ubiegłym roku gmina wsparła 243-tysięczną dotacją Województwo Kujawsko-Pomorskie dzięki czemu przebudowano skrzyżowanie ul. Dębowej z drogą wojewódzką w Cielętach. Przy tej samej drodze wojewódzkiej w Cielętach zaprojektowano i w tym roku zaplanowano do wykonania zatokę autobusową. W 2016 i 2018 roku wspieramy dotacjami przebudowę kolejnych odcinków drogi powiatowej Brodnica – Świedziebnia. Gmina buduje zatoczki autobusowe także przy drogach powiatowych poprawiając w ten sposób bezpieczeństwo komunikacji publicznej. W ten sposób w okresie ostatnich dwóch lat przy ul. Wczasowej w Karbowie powstały dwie zatoki autobusowe po obydwu stronach drogi powiatowej.
Wodociągi i kanalizacja
Najistotniejsze dla nowych mieszkańców gminy jest zaopatrzenie w wodę, dlatego corocznie budowane są nowe sieci wodociągowe. W czasie kończącej się kadencji wybudowaliśmy w sumie ponad 12 kilometrów nowych wodociągów m.in. w Kominach, Nowym Dworze, Sobiesierznie i Niewierzu oraz w Karbowie, Wybudowaniu Michałowo. Bardzo ważne było to, że udało się nam w tym czasie rozwiązać problemy z brakiem wody w tych miejscach gdzie do istniejącego wodociągu było dość daleko. Ważnymi zadaniami wodociągowymi były te poprawiające zaopatrzenie – magistrala wodociągowa z Szymkowa do Szczuki oraz spinka łącząca istniejące sieci w miejscowościach Opalenica i Kozi Róg. Prowadziliśmy także przygotowania do odtworzenia ujęcia wody w Karbowie, aby tę część gminy zaopatrywać w wodę z własnych studni.
Od trzech lat gmina udziela dotacji na budowę przydomowych oczyszczalni ścieków. Z tej pomocy skorzystało w okresie ostatnich lat ponad 100 właścicieli nieruchomości. Tereny osiedlowe wyposażane są w sieci kanalizacyjne. W poprzednich trzech latach wybudowane zostało prawie 300 metrów nowej sieci. Kanalizacja sanitarna budowana jest także w miejscowościach Kominy i Gorczenica (łącznie około 2 km) i Karbowo (ponad 1 km). Aby sieci kanalizacyjne prawidłowo funkcjonowały także przy zwiększonej ilości ścieków wykonane zostały modernizacja przepompowni ścieków w Karbowie na ul. Liliowej i rozbudowa przepompowni ścieków w Cielętach. Ważnym elementem infrastruktury osiedlowej jest kanalizacja deszczowa. W tym zakresie opracowano koncepcję odprowadzania wody deszczowej z osiedla mieszkaniowego we wsi Karbowo i terenów przyległych oraz projekt odcinka sieci kanalizacji deszczowej w ul. Olsztyńskiej w Karbowie o długości około 500 metrów, który jest realizowany w tym roku.
Oświetlenie uliczne
W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców budowane jest oświetlenie uliczne. Tu także w kadencji 2015-2018 mamy duże osiągnięcia. W tym czasie wybudowanych zostało 130 nowych lamp. Wiele tego rodzaju inwestycji wykonano w Karbowie ale także w Gorczenicy, Szabdzie, Mszanie, Kominach. Także w ramach środków Funduszy Sołeckich powstały kolejne punkty oświetleniowe - w Kominach, Szabdzie czy Wybudowaniu Michałowo w Moczadłach.
Oświata
W ostatnich latach nastąpiły bardzo duże zmiany. W naszej gminie są trzy szkoły podstawowe: w Szabdzie, Gorczenicy i w Gortatowie z filią w Cielętach – wszystkie z oddziałami przedszkolnymi. Do końca sierpnia tego roku mieliśmy także Gimnazjum w Szczuce, które od 1 września tego roku zostało włączone do szkoły podstawowej w Gortatowie. W wyniku reformy oświaty zlikwidowano gimnazja a gminy muszą zapewnić coraz młodszym dzieciom miejsca w przedszkolach, musieliśmy więc zadbać o to aby zapewnić odpowiednią liczbę miejsc w naszych oddziałach przedszkolnych. W 2015 roku zrealizowaliśmy projekt "Wszystkie dzieci nasze są - przedszkola szansą na rozwój gminy Brodnica", w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, dzięki któremu stworzyliśmy lepsze warunki i większą liczbę miejsc do nauki przedszkolnej w Szkole Podstawowej w Gorczenicy, Gortatowie i w oddziale przedszkolnym w Mszanie a z własnych środków dokupiliśmy wyposażenie Oddziału Przedszkolnego w Cielętach. Kolejne plany rozbudowy przedszkoli w Gortatowie,
Cielętach i Karbowie rozpoczęliśmy przygotowaniem projektów i w 2016 roku złożyliśmy wniosek do Urzędu Marszałkowskiego o dofinansowanie naszych zamierzeń ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko – Pomorskiego. Realizowany obecnie projekt zakłada powstanie kolejnych 75 miejsc przedszkolnych w tych miejscowościach.
Pozyskujemy również środki na wyposażenie w nowoczesne pomoce naukowe i wsparcie edukacji w naszych szkołach. W 2015 roku korzystając z projektu pn. „Realizacja systemu innowacyjnej edukacji w województwie kujawsko-pomorskim poprzez zbudowanie systemu dystrybucji treści edukacyjnych” ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego nasze szkoły otrzymały zestawy tablic interaktywnych. Przygotowaliśmy też wnioski o przyznanie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko – Pomorskiego dotacji na projekty związane ze zdobywaniem kompetencji kluczowych przez naszych uczniów z przedmiotów matematyczno-przyrodniczych i języka obcego w szkołach Gminy Brodnica. Obecnie jeden z wniosków jest w trakcie realizacji a drugi czeka na rozpatrzenie przez Urząd Marszałkowski.
Jednakże największą inwestycją w zakresie oświaty w kończącej się kadencji była wykonana w 2017 roku rozbudowa Szkoły Podstawowej w Szabdzie, w której potrzeba było dodatkowych miejsc dla uczniów. Dzięki tej inwestycji powstał podpiwniczony budynek z dwiema kondygnacjami połączony z istniejącą szkołą. W nowopowstałym budynku znajdują się dwie sale lekcyjne, dwie sale przedszkolne, sanitariaty, szatnia i pomieszczenia gospodarcze.
Pomoc społeczna
Ważnym zadaniem gmin w zakresie pomocy społecznej jest zapewnienie osobom z najniższymi dochodami mieszkań socjalnych. W naszej gminie takich mieszkań dotychczas nie było, dlatego w 2015 roku rozpoczęliśmy budowę budynku socjalnego na 12 mieszkań w Kominach. Inwestycja ta kosztowała nas łącznie 1 mln 100 tys. zł. Z Banku Gospodarstwa Krajowego pozyskaliśmy na jej wykonanie 30 proc. wsparcie finansowe. W 2016 roku oddaliśmy budynek socjalny do użytkowania i wynajęliśmy rodzinom nowe lokale. Jest to budynek wielorodzinny z mieszkaniami o powierzchni od 27 do 37 m2 dla osób i rodzin z mniejszymi dochodami. Jedno z mieszkań dostosowane jest do potrzeb osób niepełnosprawnych. Przy budynku powstał również plac zabaw dla dzieci, pomieszczenia gospodarcze (składziki) i ogrodzenie.
Dotacje dla mieszkańców
W okresie kadencji 2014-2018 w gminie Brodnica rozpoczęliśmy także szereg programów dotacyjnych proekologicznych, skierowanych do mieszkańców – właścicieli nieruchomości. Najdłużej realizowanym jest program utylizacji azbestu. Na jego sfinansowanie corocznie pozyskujemy z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu środki na dofinansowanie zadań z zakresu unieszkodliwiania wyrobów zawierających azbest. Dofinansowanie obejmuje koszty związane z demontażem, transportem i utylizacją pokryć dachowych lub innych elementów zawierających azbest. W okresie ostatnich trzech lat w ten sposób zutylizowaliśmy już ponad 360 ton tego niebezpiecznego materiału.
W 2017 roku Rada Gminy Brodnica podjęła uchwałę w sprawie dotacji na dofinasowanie realizacji przydomowych oczyszczalni ścieków z budżetu Gminy Brodnica. Od tego roku udzieliliśmy dotacji na budowę ponad 60 przydomowych oczyszczalni ścieków a w tym roku mamy zawartych kolejnych 30 umów dotacji dla mieszkańców na ten cel.
Od 15 maja tego roku ruszył kolejny program proekologiczny na terenie Gminy Brodnica – dotacje na dofinansowanie inwestycji polegającej na modernizacji źródła ciepła opalanego paliwem stałym. Dotacja z budżetu gminy Brodnica przewidujemy w tym roku dla 25 inwestycji z tym, że 10 z nich uzyskało także dofinasowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.
Justyna Klimowska
Napisz komentarz
Komentarze