Dziś podaję przepis na jagnięcinę w nietypowym zestawie z sosem porzeczkowym (mogą być mrożone) malinowym, lub żurawinowym. Doskonały smak jagnięciny zależy przede wszystkim od jakości zakupionego mięsa i sposobu jego przyrządzenia.
Jeśli komuś przeszkadza specyficzny zapach mięsa wystarczy je wymoczyć w mleku, w maślance, albo natrzeć ziołami: miętą, kolendrą, cząbrem, tymiankiem, estragonem lub rozmarynem. Mięso z nieco starszych zwierząt można bejcować w czerwonym wytrawnym winie z przyprawami nawet przez 2-3 dni trzymając je w lodówce. Jagnięcina przygotowana według podanego niżej przepisu powinna przypaść do gustu, nie tylko smakoszom jagnięciny.
Składniki
- 2 steki jagnięce bez kości - z udźca jagnięcego (300 g)
- sól morska lub inna
- pieprz młotkowany lub mielony
- 1 łyżeczka oleju
- 2-3 listki mięty
- 1 ząbek czosnku
Sos:
½ łyżeczki kolendry, utłuczonej w moździerzu
- 1 cebula średnia, najlepiej czerwona
- ½ szklanki czerwonych porzeczek, malin, lub żurawin
- ½ szklanki bulionu warzywnego, lub łyżeczka domowego smaku, lub drobne warzywa suszone
- 3-4 listki mięty
- łyżeczka domowego aromatu pomarańczowego ze smażonej skórki, lub ½ łyżeczki startej skórki pomarańczowej
Przygotowanie:
Cebulę kroimy w kostkę i szklimy na odrobinie stopionego na rozgrzanej patelni masła klarowanego. Porzeczki płuczemy i obieramy z ogonków. Dodajemy do cebuli i razem z kolendrą, skórkami z pomarańczy, bulionem warzywnym i listkami mięty dusimy, aż porzeczki całkiem się rozpadną. Następnie partiami przecieramy przez sitko, by pozbyć się pestek i skórek. Gładki sos przelewamy ponownie na patelnię i doprawiamy do smaku solą, pieprzem, ewentualnie odrobiną miodu, lub cukru. Sos powinien być słodko-kwaśny i po prostu smakować.
Steki umyć i osuszyć. Miętę drobno posiekać z czosnkiem, lub utrzeć w moździerzu. Powstałą miazgę wsmarować w mięso. Posolić, posypać pieprzem i włożyć do miseczki, skropić olejem. Obtoczyć dokładnie ze wszystkich stron w oleju, marynować w temperaturze pokojowej co najmniej 30 minut, do 1 godziny. Rozgrzać patelnię grillową. Z mięsa zdjąć przyprawy, inaczej się przypalą. Położyć jagnięcinę. Smażyć około 5 - 8 minut z każdej strony, co jakiś czas przewracając. Czas smażenia zależy od grubości steków i temperatury. Przełożyć kotleciki na talerz, przykryć folią, lub pokrywką i niech odpoczną ok. 3 -4 minuty.
Na talerz wlać trochę sosu na tym ułożyć mięso. Podawać np. z pieczonymi ziemniakami.
Moja rada: ja przygotowałam sos z czerwonych porzeczek, gdyż mam jeszcze na krzewach, ale równie dobrze można użyć innych owoców np. świeżych śliwek, rabarbaru, czy malin.
(WiK)
Napisz komentarz
Komentarze