Podczas pobytu na Wileńszczyźnie, Owka, nasz znajomy, litewski Polak, wybrał się z nami na wycieczkę do Trok. Tam w jednej ze znanych mu restauracyjek, położonej nad brzegiem jeziora i z widokiem na zamek, można było spróbować tradycyjnych dań karaimskich. Ja wybrałam kibiny. Są to pierożki nadziewane mięsem, które koniecznie musi być siekane, nie mielone. Można zamówić kibiny z wieprzowiną, baraniną lub wołowiną, ale te prawdziwie karaimskie zawsze są z baraniną, ewentualnie, ale to wyjątkowo, z wołowiną, gdyż wieprzowiny Karaimi nie jedzą.
Składniki
Ciasto:
- ½ kg mąki
- 25 dag masła
- 2 jaja
- 200 ml śmietany
- 25 g drożdży
- 100 ml ciepłego (ale nie gorącego) mleka
- pół łyżeczki cukru
- szczypta soli
1 żółtko do posmarowania uformowanych kibinów
Farsz:
- 30 dag surowej baraniny lub wołowiny
-10 dag słodkiej kapusty
- 2 cebule
- pieprz (najlepiej świeżo zmielony) i sól
- trochę wody
Sposób przygotowania:
Ciasto
Drożdże rozpuścić w ciepłym mleku. Mąkę wymieszać z solą. Dodać masło. Razem z mąką rozgnieść je rękoma. W oddzielnej misce rozbełtać jajka, następnie dodać do nich śmietanę. Powstałą masę wlać do mąki z masłem. Następnie dodać rozpuszczone drożdże. Ręcznie wyrobić elastyczne ciasto. Odstawić do wyrośnięcia.
Farsz
Surową baraninę lub wołowinę, ewentualnie wymieszać mięsa pół na pół, kroimy w drobną kosteczkę, siekamy słodką kapustę, dodajemy posiekaną cebulę, sól, pieprz. Dolewamy trochę wody, tyle, aby farsz nie był suchy.
Ciasto
Wyrośnięte ciasto ponownie zagnieść. Nie może kleić się do rąk. Ciasto należy podzielić, najlepiej nożem, na małe bułeczki i każdą rozwałkować na krążek o średnicy ok. 15 centymetrów. Można też ciasto rozwałkować i wykrawać krążki.
Nałożyć na krążki farsz i zlepić tak jak pierogi. Można dekoracyjnie, ale starannie wylepić brzeg (splot). W każdym pierogu na środku, przy splocie zrobić wykałaczką, niewielką dziurkę dla ujścia pary. Gotowe kibiny posmarować żółtkiem. Piec na blasze wyłożonej papierem do pieczenia, nie będą się kleiły do spodu. Można także na posmarowanej tłuszczem i posypanej mąką blaszce. Piec, w dobrze nagrzanym piekarniku w temperaturze ok. 200 stopni przez 15-20 minut. Upieczone kibiny muszą być suche i rumiane. Najlepiej smakują gorące, gdy po przegryzieniu wydobywa się para. Ale z tym ostrożnie.
Napisz komentarz
Komentarze