Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 26 listopada 2024 02:46
Reklama dotacje rpo

Urodziny powiatu

Urodziny powiatu

Z okazji  jubileuszu 20- lecia Powiatu Brodnickiego, w ubiegłą sobotę  w I Liceum Ogólnokształcącym w Brodnicy odbyły się główne uroczystości.
 
Powiat brodnicki na mapie administracyjnej  Polski powrócił w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Utworzonych zostało także 16 rządowo-samorządowych województw i 315 samorządowych powiatów. Reforma ta miała na celu budowę samorządności i usprawnienie działań władz w terenie. Wówczas utworzono także powiat brodnicki. Jego pierwsza siedziba mieściła się w Brodnicy w budynku Magistratu przy ul. Kamionka 23. Od 2006 roku Starostwo urzęduje w  siedzibie przy ul. Kamionka 18, w wyremontowanym i przystosowanym do administrowania powiatem budynku, po zlikwidowanym Liceum Ogólnokształcącym nr 2.

W skład powiatu wchodzą: gminy miejskie: Brodnica, gminy miejsko-wiejskie: Górzno, Jabłonowo Pomorskie oraz gminy wiejskie: Bartniczka, Bobrowo, Brodnica, Brzozie, Osiek, Świedziebnia, Zbiczno.

W myśl Ustawy o samorządzie powiatowym w 1998 r. odbyły się 11 października 1998 r. wybory do Rady Powiatu Brodnickiego, zaś  inauguracyjna Sesja Rady Powiatu miała miejsce 9 listopada 1998 r.

Pierwszym starostą powiatu został Leonard Kowalski, a przewodniczącym Rady Powiatu Julian Gołębiewski.

Na jubileuszowe uroczystości przybyło wielu zaproszonych gości m.in. Ewa Mes, była wojewoda w woj. Kuj.-Pom., radni Sejmiku województwa z Ryszardem Boberem  na czele, Zbigniew Jaszczuk, przewodniczący Związku Powiatów Województwa Kujawsko-Pomorskiego, a także byli starostowie i przewodniczący rad powiatowych, pracownicy, emeryci, przedsiębiorcy i mieszkańcy powiatu. Głównym punktem jubileuszu  była uroczysta Sesja Rady Powiatu w Brodnicy, która odbyła się w auli Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Lidzbarskiej 14.

W trakcie  uroczystej sesji, nie obyło się bez wspomnień, wyróżnień i podziękowań. Dziękowano radnym, którzy najdłużej zasiadają w Radzie Powiatu, a także pracownikom, zatrudnionym w starostwie od początku.Dziękowano wszystkim osobom, które po wprowadzeniu w życie reformy budowały samorząd powiatowy i przyczyniały się do rozwoju powiatu.Na ręce starosty Piotra Bońskiego, nie szczędząc ciepłych i serdecznych słów,  podziękowania m.in. za współpracę, za wspólne przedsięwzięcia i za stworzenie przyjaznej płaszczyzny do działań w ramach powiau  złożyli samorządowcy z powiatu brodnickiego, a także były prezes BS Brodnica, Józef Mitura.

Oprócz statuetek i okolicznościowych adresów wyróżnionym osobom przekazano w 100- lecie odzyskania niepodległości Dęby 20 - lecia Powiatu Brodnickiego. Po oficjalnej części obchodów wybrane osoby m.in. starostowie i przewodniczący rad kolejnych kadencji, rodzice chrzestni sztandaru powiatu brodnickiego, dyrektor LO Wiesław Łupina,  oraz  ks. płk Bolesław Lichnerowicz,  kapelan honorowy Wojsk Chemicznych w Polsce, wzięli udział w sadzeniu, na boisku LO, dorodnego dębu.

W dalszej części uroczystości starosta Piotr Boiński  zaprezentował  jubileuszowy film, który powstał z okazji 20-lat Powiatu Brodnickiego.

Po  części oficjalnej odbyły się  m.in. występy artystyczne w wykonaniu uczniów I LO oraz zespołów ludowych z powiatu brodnickiego.

Tekst i fot. Wiesława Kusztal

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: LupusTreść komentarza: Narazie zabawa. Oglądaliśmy rzuty. Grzmi tylko oszczepniczka małolatka U-14. Za rok prawda o potędze wyjdzie albo nie. Kto wejdzie na bieżnię, ten jest lekkoatletą, a ten kto z nimi jest na bieżni jest trener z nazwy. Data dodania komentarza: 16.05.2023, 20:44Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Sukcesy brodnickich biegaczyAutor komentarza: KuracjuszkaTreść komentarza: Ale NUMER opisał super Redaktor Bogumił! A tak naprawdę - to z czekaniem do sanatorium - to też numer i to w kolejce długiej! A tyle dajemy na NFZ, by zdrowym być i marzyć, by mieć wciąż te dzieścia lat.. kuracjuszka, ale jeszcze bez numeru.....Data dodania komentarza: 11.05.2023, 20:13Źródło komentarza: Sanatoryjny numer 4457Autor komentarza: joko Treść komentarza: Niech się wasz trener nie chwali . Słyszałem ze dawniej jemu wszystkie plany przysyłał i był na obozach jakiś trener z Iławy. Dlatego w mukli miał nawet mistrzów Polski na 400m i w sztafetach. Teraz leci na jego planach, ale wyników medalowych to oni od 6 lat nie mają, bo z tego trenera zrezygnował. Mukla ma nawet dobry do LA stadion a lepiej żeby miała dobrego trenera do medali. Chyba że wpadnie mu jakiś zawodnik co był już mistrzem Polski, to może zrobi z niego mistrza województwa. Data dodania komentarza: 9.04.2023, 09:00Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Pot i ciężka pracaAutor komentarza: lolek Treść komentarza: Mierne ta wyniki latem mieliścieData dodania komentarza: 8.04.2023, 20:30Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Pot i ciężka pracaAutor komentarza: WiKTreść komentarza: Życzę powodzenia i zachwyconych gości. Oczywiście ciekawa jestem jak kaczka się udała?Data dodania komentarza: 7.04.2023, 23:17Źródło komentarza: Kaczka faszerowana kasząAutor komentarza: CzesiaTreść komentarza: Super Wiesiu! Takie danie po nowemu zrobię na te Święta, bo do tej pory głównym dodatkiem był ogrom jabłek... Dzięki za przepis.. Dam znać, jak smakowała gościom... pozdrawiam już z apetytem! CzesiaData dodania komentarza: 7.04.2023, 17:17Źródło komentarza: Kaczka faszerowana kaszą
Reklamadotacje rpo
Reklama