Od remontów konserwatorskich po restaurację dzieł sztuki – ponad 10 lat realizacji marszałkowskiego programu wspierania prac w kujawsko-pomorskich zabytkach podsumowujemy liczbą około 1,5 tysiąca udzielonych dotacji o łącznej wartości 90 milionów złotych.
- Dzięki realizacji programu ochrony zabytków samorządu województwa kujawsko-pomorskiego od ponad 10 lat przekazujemy środki na odnawianie obiektów zabytkowych. Chodzi zarówno o remonty dachów i elewacji, jak i renowację wnętrz oraz konserwację zabytkowego wyposażenia. Dziękuję radnym województwa za konsekwentne wspieranie tego rodzaju działań, a szczególne podziękowania należą się właścicielom i zarządcom tych obiektów – proboszczom parafii, liderom zgromadzeń zakonnych, dyrektorom instytucji funkcjonujących w tych obiektach, samorządowcom i działaczom pozarządowym. To dzięki nim mamy w regionie setki odrestaurowanych i uchronionych przed zniszczeniem zabytków – mówi marszałek Piotr Całbecki.
W 2018 roku na liście dotowanych zadań znalazło się w sumie 213 przedsięwzięć - na ich realizację trafi blisko 10 milionów złotych ze środków budżetu województwa oraz Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego
Wsparcie samorządu województwa przeznaczyliśmy dotąd na remonty konserwatorskie i prace restauratorskie w blisko 380 zabytkowych obiektach w całym regionie. Najwięcej z nich – około 240 – to kościoły, wśród których nie brakuje zarówno znanych świątyń z najwyższej półki, jak i skromnych kościółków w niewielkich wsiach. Kolejne ponad 40 obiektów to budynki parafialne, klasztorne i diecezjalne. Wsparcie trafiło też na prace konserwatorskie w cerkwiach: św. Mikołaja Cudotwórcy w Bydgoszczy, św. Mikołaja w Toruniu, św. Mikołaja we Włocławku i św. Aleksandra Newskiego w Aleksandrowie Kujawskim oraz w byłych synagogach w bydgoskim Fordonie oraz Koronowie.
Na liście jest też około 20 pałaców, zamków i dworów oraz tyle samo kamienic i budynków mieszkalnych. Dotacje trafiły też na prace w zabytkowych gmachach szkół, muzeów, placówek medycznych i innych instytucji.
Początkowo wsparcie samorządu województwa trafiało przede wszystkim na remonty, teraz częściej celem są prace restauratorskie - na przykład parafie, które wcześniej naprawiały przede wszystkim cieknące dachy na budynkach kościelnych, teraz składają wnioski o pomoc w przeprowadzeniu odnowienia fresków i ołtarzy. Wśród obiektów, do których wsparcie trafiało są obiekty sakralne w powiecie brodnickim. Na tej liście znajdujemy: kościół p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Grzybnie, kościół p.w. św. Andrzeja Apostoła w Brudzawach, kościół p.w. św. Jana Chrzciciela w Nieżywięciu, kościół filialny p.w. św. Antoniego Padewskiego w Kawkach, kościół p.w. św. Mikołaja Biskupa w Kruszynach Kościół, - w gminie Bobrowo, kościół p.w. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Brodnicy, kościół filialny p.w. Matki Bożej Królowej Polski w Brodnicy, kościół p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Gorczenicy, kościół p.w. św. Bartłomieja Apostoła w Mszanie, kościół p.w. św. Mikołaja Biskupa w Cielętach – w gminie Brodnica, kościół p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Górznie, kościół p.w. św. Marcina Biskupa w Góralach, kościół p.w. św. Wojciecha Biskupa i Męczennika w Jabłonowie-Zamku, Pałac Zgromadzenia Sióstr Pasterek w Jabłonowie Pomorskim, kościół p.w. św. Apostołów Piotra i Pawła w Lembargu, kościół filialny p.w. Dobrego Pasterza w Konojadach, kościół p.w. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Strzygach, kościół p.w. Wniebowzięcia N.M.P. w Osieku, kościół p.w. św. Bartłomieja w Świedziebni, kościół p.w. NMP w Księtem, kościół p.w. Niepokalanego Poczęcia NMP w Pokrzydowie – w gminie Zbiczno
Co roku samorząd województwa przyznaje też medale Medale Hereditas Saeculorum, wyróżniając dobre praktyki i osiągnięcia w dziedzinie konserwacji i restauracji zabytkowych obiektów. Naszą aktywność w dziedzinie ochrony zabytków zauważyła Unia Europejska, która przyznała naszemu województwu prestiżowe wyróżnienie Europa Nostra.
(bd)
Napisz komentarz
Komentarze