Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 26 listopada 2024 00:23
Reklama

Rocznica wybuchu II wojny światowej. Krwawy teatr

Rocznica wybuchu II wojny światowej. Krwawy teatr

Kilka dni temu obchodziliśmy 79 rocznicę agresji hitlerowskich Niemiec na Polskę i resztę świata. Pierwszy dzień września 1939 roku to początek II wojny światowej,  największego i najkrwawszego  konfliktu zbrojnego w historii ludzkości.

II wojna światowa rozpoczęła się atakiem niemieckiego pancernika Schleswig – Holstein na Westerplatte, polską jednostkę wojskową. W tym samym czasie naloty na polskie miasta, linie kolejowe, mosty i większe ośrodki przemysłowe rozpoczęły niemieckie bombowce Luftwaffe. Działania wojenne na olbrzymią skalę prowadzono w Europie, Afryce i Azji. W tym krwawym teatrze uczestniczyło 61 państw.  Wojnę, trwającą sześć lat,  w Europie zakończono 8 maja, a definitywny jej koniec nastąpił 2 września 1945 roku, po podpisaniu aktu bezwarunkowej kapitulacji Japonii.

Ta okrutna i wyniszczająca narody wojna miała tragiczne skutki dla obywateli państw biorących w niej udział. Ogrom tej tragedii pokazują cyfry. Szacuje się, że zginęło wówczas  łącznie od 60- 80  milionów ludzi, w tym około 19–28 milionów zmarło w wyniku głodu i chorób W hołdzie ofiarom wojny i jako przestroga na przyszłość, każdego roku w wielu miejscach na świecie organizowane są uroczystości upamiętniające tamte tragiczne wydarzenia.

Punktualnie o godz. 9.00, 1 września  przejmujący dźwięk syren oznajmił brodniczanom początek ceremonii upamiętniającej ofiary II wojny światowej. Uroczystości z udziałem mieszkańców,  władz miasta i powiatu, żołnierzy 4 Brodnickiego Pułku Chemicznego, pocztów sztandarowych, licznych delegacji, harcerzy i Miejskiej Orkiestry Dętej rozpoczęto złożeniem kwiatów przy Pomniku Wdzięczności w Brodnicy. Następnie uczestnicy obchodów przemaszerowali do Domu Harcerza gdzie odbył się uroczysty apel z okazji 100-lecia ZHP, połączony z setną rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę. Odsłonięto także tablice okolicznościowe - przy dębie posadzonym w 100-lecie odzyskania niepodległości i kasztanowcu „Franek” nazwanym na cześć hm. Franciszka Rajkiewicza.

Tekst i fot. Wiesława Kusztal



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: LupusTreść komentarza: Narazie zabawa. Oglądaliśmy rzuty. Grzmi tylko oszczepniczka małolatka U-14. Za rok prawda o potędze wyjdzie albo nie. Kto wejdzie na bieżnię, ten jest lekkoatletą, a ten kto z nimi jest na bieżni jest trener z nazwy. Data dodania komentarza: 16.05.2023, 20:44Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Sukcesy brodnickich biegaczyAutor komentarza: KuracjuszkaTreść komentarza: Ale NUMER opisał super Redaktor Bogumił! A tak naprawdę - to z czekaniem do sanatorium - to też numer i to w kolejce długiej! A tyle dajemy na NFZ, by zdrowym być i marzyć, by mieć wciąż te dzieścia lat.. kuracjuszka, ale jeszcze bez numeru.....Data dodania komentarza: 11.05.2023, 20:13Źródło komentarza: Sanatoryjny numer 4457Autor komentarza: joko Treść komentarza: Niech się wasz trener nie chwali . Słyszałem ze dawniej jemu wszystkie plany przysyłał i był na obozach jakiś trener z Iławy. Dlatego w mukli miał nawet mistrzów Polski na 400m i w sztafetach. Teraz leci na jego planach, ale wyników medalowych to oni od 6 lat nie mają, bo z tego trenera zrezygnował. Mukla ma nawet dobry do LA stadion a lepiej żeby miała dobrego trenera do medali. Chyba że wpadnie mu jakiś zawodnik co był już mistrzem Polski, to może zrobi z niego mistrza województwa. Data dodania komentarza: 9.04.2023, 09:00Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Pot i ciężka pracaAutor komentarza: lolek Treść komentarza: Mierne ta wyniki latem mieliścieData dodania komentarza: 8.04.2023, 20:30Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Pot i ciężka pracaAutor komentarza: WiKTreść komentarza: Życzę powodzenia i zachwyconych gości. Oczywiście ciekawa jestem jak kaczka się udała?Data dodania komentarza: 7.04.2023, 23:17Źródło komentarza: Kaczka faszerowana kasząAutor komentarza: CzesiaTreść komentarza: Super Wiesiu! Takie danie po nowemu zrobię na te Święta, bo do tej pory głównym dodatkiem był ogrom jabłek... Dzięki za przepis.. Dam znać, jak smakowała gościom... pozdrawiam już z apetytem! CzesiaData dodania komentarza: 7.04.2023, 17:17Źródło komentarza: Kaczka faszerowana kaszą
Reklama
Reklama