Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 26 listopada 2024 00:30
Reklama dotacje rpo

Dożynki powiatowe i gminne. Dzięki Ci, Panie

Dożynki powiatowe i gminne. Dzięki Ci, Panie

W świątyniach zaczynają się uroczystości dożynkowe. Tak było również w kościele parafialnym w Osieku, gdzie wspólne uroczystości powiatowe i gminny obchodzili rolnicy powiatu brodnickiego i gminy Osiek. – Dzięki Ci, Panie za twe hojne dary… - ta pieśń się niosła nad polami, gospodarstwami, opłotkami, drogami polnymi.

Starostowie dożynek powiatowych – Lidia Rybka i Jan Łapkiewicz oraz gminnych – Barbara Rutkowska i Wiesław Kuciński wnieśli na ołtarz bochny chleba z mąki tegorocznych zbiorów. Po nabożeństwie orszak dożynkowy podążył w plener, gdzie w pobliżu szkoły odbywała się dalsza cześć uroczystości, gdzie Piotr Bioński, starosta brodnicki wraz z Romanem Pytlasińskim, przewodniczącym Rady Powiatu i Mariuszem Klonowskim, wicestarostą brodnickm, przyjęli od przedstawicieli rolniczej braci dar w postaci dożynkowego chleba, a Kazimierz Wolfram, wójt gminy Osiek, wraz z przewodniczącym gminnego samorządu Jerzym Michałowskim – od starostów dożynek gminnych. Włodarze gminy i powiatu obiecali dzielić chleb sprawiedliwie, uczciwie, rozsądnie, tak jak działo się do tej pory za ich kadencji.

Gospodarze powiatu i gminy mieli okazję wyróżnić rolników, których praca – jak uzasadniano – może być przykładem dla wielu pracujących na wsi. I tak, odznakę „Zasłużony dla rolnictwa” otrzymali Jarosław Fanzloch, Piotr Łapkiewicz, Paweł Radoszewski, Zbigniew Zaleśkiewicz, Wojciech Malicki, Karol Jaworski, Grzegorz Gulczyński, Jacek Dąbrowski, Grzegorz Olwert, Andrzej Kujawa, Jarosław Lewandowski, Agnieszka Maćko, Paweł Politowski, Barbara Rutkowska, Radosław Sulecki, Anna Wasilewska, Elżbieta Kucińska, Urszula Nowińska, Jacek Bytner.

Nadto wójt gminy Osiek wyróżnił gospodarstwa prowadzone przez Mariannę i Sławomira Studzińskich, Ewelinę i Radosława Suleckich, Milenę i Michaiła Petronel Bazarghideanu, Hannę Mleczewską, Kamilę Ledwochowską – Szymanowską i Tomasza Szymanowskiego, Agnieszkę i Jarosława Ryneckich, Sylwię i Mariusza Czyżewskich. Zuzannę i Jakuba Jabłońskich, Katarzynę i Mariana Krzemińskich, Andrzeja Gutkowskiego. Z kolei wyróżnienia za działalność społeczną otrzymali Katarzyna Grapatyn i Jarosław Witkowski.

W czasie powiatowo-gminnych dożynek starosta Piotr Boiński wręczył wyróżnienia rolnikom z powiatu brodnickiego. Dla rolników były  także  odznaki honorowe Ministra  Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Wyróżnienie Starosty Brodnickiego  za wzorowe prowadzenie gospodarstwa rolnego, za działalność, która przyczynia się do podnoszenia standardów produkcyjnych i rozwoju rolnictwa w Powiecie Brodnickim otrzymali:

Wioleta i Andrzej Borowscy z gminy Osiek, Dariusz Jaworski z gminy Osiek, Karol Cackowski z gminy Bartniczka, Maria Żukowska Repeczko z gminy Bobrowo, Piotr Mazur z gminy Bobrowo, Andrzej Zaniecki z gminy Brodnica, Sylwester Truszczyński z gminy Brzozie, Józef Wierciński z gminy Brzozie, Jacek Dubielak z gminy Brzozie, Andrzej Zadrożny z Miasta i Gminy Górzno, Wiesław Łubiński z Miasta i Gminy Górzno, Agnieszka i Zbigniew Żebrowscy z Miasta i Gminy Jabłonowo Pomorskie, Sławomir Łukasik z Miasta i Gminy Jabłonowo Pomorskie, Katarzyna i Tadeusz Żołnowscy z gminy Świedziebnia, Andrzej Szmyciński z gminy Świedziebnia, Mariola Marcinkowska z gminy Zbiczno, Violetta Ostrowska z gminy  Zbiczno

Wręczono także nagrody starosty powiatowego przedstawicielkom Kół Gospodyń Wiejskich, których dzieła – wieńce i ozdoby dożynkowe – wzięły udział w tradycyjnym konkursie. Piotr Boiński i Mariusz Klonowski, podkreślając niezwykły trud pań, a także wyjątkowo trudną sytuację jurorów (wszystkie wieńce zasługiwały na nagrody), nagrodzili KGW Górzno, KGW Konojady i KGW Kawki – w kategorii „wieńce” oraz KGW Brudzawy, KGW Gorzno – Wybudowanie i KGW Niewierz w kategorii „ozdoby dożynkowe”. Były też nagrody pieniężne, wyróżnienia: KGW Kawki (Anna Małkiewicz), KGW Konojady (Marzena Jarzembowska, Przemysław Górski), KGW Zembrze (poseł Zbigniew Sosnowski), KGW Zgniłobłoty (Paweł Zagórzański), KGW Michałki, KGW Karbowo i KGW Pokrzydowo (Roman Pytlasiński), KGW Janówko (Danuta Grzyb).

Wielu gości – w tym także duchownych - zaszczyciło swoją obecnością dożynkową imprezę. Wielu przemawiało do rolników. Najbardziej znaczącym głosem była wypowiedź posła Zbigniewa Sosnowskiego, który przywołał słowa św. Jana Pawła II: solidarność to nigdy jeden przeciw drugiemu, jeden drugiemu brzemiona noście.  Było to w oczywisty sposób nawiązanie do naszej rzeczywistości, pełnej zakłamania i hipokryzji i to na najwyższych szczytach władzy.

W dożynkowym festynie każdy z uczestników mógł skorzystać z promocyjnego poczęstunku, degustacji wyrobów z gęsiny na które zaprosiła Kujawsko-Pomorska Izba Rolnicza. Piknik Drobiowy – w ramach tej inicjatywy – oferował m.in. smalec z gęsiny, podudzie z kurczaka, filet z piersi kurczaka, skrzydełka z kurczaka, gulasz z indyka, grochówkę na gęsinie. A wszystko to za sprawą Ewy Dudzic i Zbigniewa Pawłowskiego.

Stoły uginały się pod słodyczami i innymi smakowitościami przygotowanymi przez panie z KGW Strzygi, KGW Górzno, KGW Kretki Małe, KGW Dzierzno, Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Szynkowizna.

Popisowe przysmaki wędliniarskie, grochówkę i ciasta proponował Zakład Aktywizacji Zawodowej kierowany przez Kazimierza Gutowskiego, przy wsparciu Katarzyny Bednarskiej, Anny Zażdżyk i ekipy kelnerskiej.

Było więc smacznie, muzycznie i wesoło – tak jak każe tradycja przekazywana pokolenia na pokolenie.

Tekst i fot. Bogumił Drogorób

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: LupusTreść komentarza: Narazie zabawa. Oglądaliśmy rzuty. Grzmi tylko oszczepniczka małolatka U-14. Za rok prawda o potędze wyjdzie albo nie. Kto wejdzie na bieżnię, ten jest lekkoatletą, a ten kto z nimi jest na bieżni jest trener z nazwy. Data dodania komentarza: 16.05.2023, 20:44Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Sukcesy brodnickich biegaczyAutor komentarza: KuracjuszkaTreść komentarza: Ale NUMER opisał super Redaktor Bogumił! A tak naprawdę - to z czekaniem do sanatorium - to też numer i to w kolejce długiej! A tyle dajemy na NFZ, by zdrowym być i marzyć, by mieć wciąż te dzieścia lat.. kuracjuszka, ale jeszcze bez numeru.....Data dodania komentarza: 11.05.2023, 20:13Źródło komentarza: Sanatoryjny numer 4457Autor komentarza: joko Treść komentarza: Niech się wasz trener nie chwali . Słyszałem ze dawniej jemu wszystkie plany przysyłał i był na obozach jakiś trener z Iławy. Dlatego w mukli miał nawet mistrzów Polski na 400m i w sztafetach. Teraz leci na jego planach, ale wyników medalowych to oni od 6 lat nie mają, bo z tego trenera zrezygnował. Mukla ma nawet dobry do LA stadion a lepiej żeby miała dobrego trenera do medali. Chyba że wpadnie mu jakiś zawodnik co był już mistrzem Polski, to może zrobi z niego mistrza województwa. Data dodania komentarza: 9.04.2023, 09:00Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Pot i ciężka pracaAutor komentarza: lolek Treść komentarza: Mierne ta wyniki latem mieliścieData dodania komentarza: 8.04.2023, 20:30Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Pot i ciężka pracaAutor komentarza: WiKTreść komentarza: Życzę powodzenia i zachwyconych gości. Oczywiście ciekawa jestem jak kaczka się udała?Data dodania komentarza: 7.04.2023, 23:17Źródło komentarza: Kaczka faszerowana kasząAutor komentarza: CzesiaTreść komentarza: Super Wiesiu! Takie danie po nowemu zrobię na te Święta, bo do tej pory głównym dodatkiem był ogrom jabłek... Dzięki za przepis.. Dam znać, jak smakowała gościom... pozdrawiam już z apetytem! CzesiaData dodania komentarza: 7.04.2023, 17:17Źródło komentarza: Kaczka faszerowana kaszą
Reklamadotacje rpo
Reklama