Rozstrzygnięto doroczny konkurs wieńców dożynkowych. Przygotowane i wykonane przez panie z Kół Gospodyń Wiejskich całego powiatu brodnickiego ponownie zachwyciły urodą, kompozycją, treścią.
Początkowo wieniec miał postać korony uwitej ze wszystkich zbóż. Tradycyjny wieniec splatano najczęściej z przewagą żyta i pszenicy, gdyż tym zbożom przypisywano w dawnych czasach właściwości magiczne. Pszenica miała moc sprawczą – miała odwdzięczać się bogatymi plonami na przyszły rok, a żyto związane było z tajemniczym światem duchów. Do wieńca wplatano również gałązki leszczynowe – symbol obfitości i błogosławieństwa Bożego.
Wieniec dekorowano gronami jarzębiny, mirtem, sitowiem, jabłkami, orzechami i kwiatami. Wierzchołek wieńca dekorowano pieczoną kukiełką lub piernikowym sercem, co miało wyrażać obfitość lasu i pasieki. Często wierzchołek wieńca zwieńczały symbole religijne. I tak jest do dziś.
Z biegiem lat obok wieńców tradycyjnych zaczęto wyplatać również wieńce współczesne o dowolnym kształcie i technice wykonania w różny sposób nawiązujące do pracy na roli, ale także niejednokrotnie interpretujące sytuację społeczną, polityczną i religijną Współczesny wieniec to prezentacja płodów rolnych z wykorzystaniem oryginalnych, nowatorskich inwencji, o dowolnej kompozycji, przy użyciu rodzimych plonów pól, łąk, lasów i sadów. Prezentacja i konkurs wieńców dożynkowych są stałym punktem każdych uroczystości dożynkowych. Zanim to jednak nastąpi wieńce – w liczbie 26 - stanęły do konkursu. Oto jego rozstrzygnięcie: Wieńce 1. KGW Górzno, 2. KGW Konojady, 3. KGW Kawki. Wyróżnienia pieniężne przyznano dla pracy KGW Kawki (Anna Małkiewicz), KGW Konojady (Marzena Jarzębowska, Przemysław Górski), KGW Zembrze (poseł Zbigniew Sosnowski), KGW Zgniłobłoty (Paweł Zagórzański), KGW Michałki, KGW Karbowo i KGW Pokrzydowo (Roman Pytlasinski).
W kategorii ozdoby dożynkowe pierwsze miejsce dla KGW Brudzawy, przed KGW Górzno-Wybudowanie i KGW Niewierz. Wyróżnieni a dla KGW Janówko (Danuta Grzyb).
Gratulujemy wszystkim wykonawcom jako że – prawdę mówiąc – wszystkie wieńce zasłużyły na wyróżnienie i stanowić będą główną ozdobę dożynkowego orszaku, który zobaczymy za kilka dni w Osieku! Zapraszamy!
Tekst i fot. (bd)
Napisz komentarz
Komentarze