Firmy regionu niejednokrotnie udowadniały już, że lokalność nie oznacza zaściankowości. Kolejnym przykładem marki odnoszącej sukcesy nie tylko na terenie Kujaw i Pomorza, ale w Polsce północnej i wschodniej jest Bank Spółdzielczy w Brodnicy.
BS w Brodnicy to jedna z najstarszych instytucji finansowych w kraju, która działając już od 155 lat konsekwentnie wzmacnia swoją pozycję rynkową udowadniając, że codzienne małe osiągnięcia mogą prowadzić do dużego sukcesu. W przypadku BS w Brodnicy wzrost skali działania powiązany został z rozwojem organizacji, czego potwierdzeniem jest ostatnia decyzja najważniejszego organu nadzorczego nad rynkiem finansowym w Polsce - Komisji Nadzoru Finansowego z dnia 1 sierpnia 2017 r. Zgodnie z nią, KNF wyraziła zgodę na prowadzenie przez Bank Spółdzielczy w Brodnicy działalności samodzielnej, poza zrzeszeniem. Wydając pozytywne rozstrzygnięcie w sprawie złożonego przez BS w Brodnicy wniosku, KNF uznała i potwierdziła należyte przygotowanie organizacyjne i kapitałowe Banku do prowadzenia działalności jako bank niezrzeszony. Tym samym bank stał się drugim spośród 555 banków spółdzielczych działających w Polsce, mogącym w pełni samodzielnie kształtować kierunki swojego dalszego rozwoju.
W tym miejscu naturalnie nasuwa się pytanie, co ta decyzja oznacza w praktyce? Z tym zapytaniem zwróciliśmy się do przedstawicieli banku.
- Wyjście ze Zrzeszenia przede wszystkim nie oznacza zerwania z wartościami, jakimi kierowaliśmy się w dotychczasowej pracy. Byliśmy i jesteśmy bankiem spółdzielczym nastawionym na budowanie trwałych relacji opartych o wzajemne zaufanie i zrozumienie potrzeb lokalnej społeczności. W swojej działalności zawsze priorytetowo traktowaliśmy i wciąż traktujemy kwestie zachowania przez bank swojej konkurencyjności. Naszą niesłabnącą ambicją jest być dla klienta bankiem atrakcyjnym o stabilnych, polskich fundamentach oraz stopniowe zwiększanie udziału w rynku na obszarze działania BS w Brodnicy. Mając świadomość, że obecnie w dobie rozwoju kanałów elektronicznych niekoniecznie rozwój banku musi być związany z rozwojem sieci placówek, w najbliższych planach chcemy położyć szczególny nacisk na rozwój najnowocześniejszych technologii, a tym samym kanałów dystrybucji produktów dostosowując je do oczekiwań naszych klientów. Jesteśmy przekonani, że decyzja o funkcjonowaniu poza zrzeszeniem zapewni nam zarówno realizację dotychczasowej strategii, m.in. bycia bankiem elastycznym z tradycjami, oferującym nowoczesne rozwiązania w zakresie dostępu do świadczonych usług, jak również umożliwi ciągły, dynamiczny rozwój - mówi prezes Zarządu Banku Józef Mitura.
Uznanie statusu banku samodzielnego BS w Brodnicy znajduje potwierdzenie w licznych nagrodach i ocenach banku. Wśród ostatnich wspomnieć należy m.in. o uznaniu banku w drugiej edycji rankingu Indeks Patriotyzmu Polskiego Biznesu, przygotowanego przez Fundację Patriotyzmu Gospodarczego oraz dziennik „Rzeczpospolita” za najbardziej patriotyczną wśród instytucji finansowych w Polsce oraz podwójnym zwycięstwie w rankingu miesięcznika „Nowoczesny Bank Spółdzielczy” w dwóch głównych kategoriach - "Największe banki", jak również "Najefektywniejsze banki".
Tekst i fot. Bogumił Drogorób
Do dnia 5 maja 2016 r. Bank Spółdzielczy w Brodnicy był zrzeszony z Bankiem Polskiej Spółdzielczości S.A. w Warszawie, tj. jednym z dwóch Banków Zrzeszających, funkcjonujących na terenie kraju.
Napisz komentarz
Komentarze