Lato to czas wypoczynku, wycieczek, korzystania ze słońca i wody. Z wakacyjnych wypadów nad morze i do lasu skorzystali także seniorzy, dla których przygotowano moc atrakcji.
Uczestnicy DDP Wigor nie tylko sympatycznie spędzają czas w wyremontowanych i wyposażonych przez Urząd Gminy w Bartniczce pomieszczeniach w Grążawach ale także wyjeżdżają na ciekawe wycieczki. Tym razem Urząd Gminy zaprosił seniorów nad Bałtyk a kilka dni później do pobliskiego Górzna. Pierwszą z wycieczek zorganizowano do Krynicy Morskiej, nad morze i jednocześnie nad Zalew Wiślany. Dla niektórych z uczestników był to pierwszy pobyt na Mierzei Wiślanej, między Zatoką Gdańską a Zalewem Wiślanym.
Prócz spaceru po plaży i zwiedzania Krynicy Morskiej seniorzy mieli okazję popłynąć tramwajem wodnym do Fromborka, miasta gdzie przebywał Mikołaj Kopernik, który jako kanonik kapituły warmińskiej żył i pracował na Wzgórzu Katedralnym niemal nieprzerwanie do dnia swojej śmierci w 1543 roku. Seniorzy mieli okazję zwiedzić Bazylikę Archikatedralną Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Andrzeja we Fromborku, gdzie Kopernik opracował De revolutionibus orbium coelestium (O obrotach sfer niebieskich) i gdzie wielki astronom został pochowany.
Uczestnicy wyjazdu mieli też okazję skosztować pysznego deseru w pałacu w Kadynach, letniej rezydencji cesarza Wilhelma II, który po nabyciu wsi nakazał odbudowę majątku i budowę nowej wsi według projektów architektów berlińskich w tzw. Ordensstil (z niem. styl zakonny). Seniorzy dowiedzieli się, że według legendy nazwa miejscowości pochodzi od imienia własnego pruskiej księżniczki Kadyny – domniemanej założycielki Kadyn.
Po kilku dniach seniorzy ruszyli do pobliskiego Górzna zobaczyć najcenniejszy zabytek miasta czyli kościół parafialny pod wezwaniem św. Krzyża, wzniesiony w stylu barokowo-klasycystycznym. Budowę kościoła rozpoczęto w 1765 r. Prace nad jego ukończeniem trwały z przerwami do 1812 r. Kościół jest jednonawowy, czteroprzęsłowy z kruchtą i dwiema wieżami, z cegły, otynkowany. Ma dach siodłowy, na wieżach namiotowy, kryty dachówką.
Parafią zawiadywali niegdyś Bożogrobcy i do dziś na wieżach pozostały po nich krzyże z podwójnymi ramionami. Jednym z wielu zabytkowych elementów wyposażenia kościoła jest znajdujący się w ołtarzu głównym "łaskami słynący" obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem z 2 połowy XVII w.
W czasie wizyty w maleńkim Górznie nie mogło zabraknąć wizyty w ośrodku wypoczynkowym „Wapionka”, gdzie wszystkim smakowała kwa i deser. Przy okazji seniorzy zwiedzili także budynek zajmowany obecnie przez Liceum Katolickie SPSK dawniej pełniący funkcje porodówki oraz banku. Niektóre seniorki z rozrzewnieniem przypomniały sobie czas, gdy rodziły w tym budynku swoje dzieci. Zwieńczeniem miłego pobytu w Górznie dla seniorów był spektakl przygotowany przez dzieci i młodzież zatytułowany „Kalosze szczęścia”.
(ev)
Fot. Nadesłane
Napisz komentarz
Komentarze