Rozmowa z wicestarostą brodnickim Mariuszem Klonowskim, Prezesem Stowarzyszenia Miast Gmin i Powiatów Dorzecza Drwęcy
- Stowarzyszenie Miast Gmin i Powiatów Dorzecza Drwęcy zaprasza w lipcu na 34. Dni Drwęcy.
- To impreza, która ma długą tradycję. Pierwotnie Dni Drwęcy organizował Brodnicki Dom Kultury, a od 20 lat jest to wydarzenie na zdecydowanie większą skalę, bo łączy mieszkańców dwóch województw: warmińsko-mazurskiego i kujawsko-pomorskiego. A zaczęło się w czerwcu 1999 r. w trakcie obchodów „Dni Drwęcy” w Brodnicy. Z inicjatywy ówczesnego starosty Leonarda Kowalskiego 14 samorządów podpisało porozumienie o powołaniu stowarzyszenia, którego celem m.in. byłaby ochrona dorzecza rzeki Drwęcy. 3 marca 2003 r. do Krajowego Rejestru Sądowego w Toruniu zostało wpisane Stowarzyszenie Miast, Gmin i Powiatów Dorzecza Drwęcy z siedzibą w Brodnicy. Od tego czasu Dni Drwęcy są sztandarową imprezą Stowarzyszenia.
- Co roku gospodarzem imprezy jest inny samorząd.
- Decydują o tym członkowie Stowarzyszenia, samorządy. W ubiegłym roku był to np. Kurzętnik, w tym roku rolę gospodarza przejął Powiat Brodnicki. Zapraszamy 14 lipca nad Niskie Brodno w Brodnicy. Przygotowaliśmy wiele atrakcji .
- To już w najbliższą sobotę. Czego mogą spodziewać się mieszkańcy , którzy wybiorą się nad Niskie Brodno?
- Główną atrakcją będzie spektakularny występ grupy TIMBERSPORTS- zawody drwali. Chyba po raz pierwszy w Brodnicy będą widowiskowe pokazy cięcia drewna. Ten ekstremalny sport ma tysiące fanów na całym świecie . Zawodnicy tną i rąbią wielkie kłody drewna, posługując się pilarką łańcuchową, wyczynową siekierą i specjalną piłą ręczną. Będzie m.in. tzw. skacząca deska, będą inne spektakularne wyczyny wymagające niezwykłej sprawności, siły fizycznej i wytrzymałości . Historia pierwszych zawodów sięga roku 1870, nad Niskiem Brodnem zobaczymy prawdziwych mistrzów w swoim fachu.
- W programie Dni Drwęcy są też inne atrakcje?
- Będą też występy estradowe, zabawy i konkursy, bezpłatne wesołe miasteczko dla dzieci. A na zakończenie obchodów koncert zespołu „ Do dna”.
- Jakie będą kolejne przedsięwzięcia Stowarzyszenia Miast Gmin i Powiatów Dorzecza Drwęcy?
- Za jeden z głównych celów działania Stowarzyszenia przyjęliśmy promocję regionu i działania ekologiczne, szczególnie poprawę jakości wód rzeki oraz ochrony ekosystemu dorzecza Drwęcy. W ubiegłym roku wznowiliśmy wydanie przewodnika po dorzeczu Drwęcy „Z biegiem Drwęcy”. Dodaliśmy zintegrowaną z przewodnikiem mobilną aplikację i innowacyjny system skanowania oznaczonych w przewodniku zdjęć. Turysta może sobie np. zrobić selfie z bobrem. Jeszcze w tym roku zamierzamy wyprodukować film promocyjny o dolinie Drwęcy.
- Dziękuję za rozmowę
Rozmawiała: Maria Oryszczak
Napisz komentarz
Komentarze