Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 listopada 2024 15:39

Wyposażenie gabinetów podologicznych istotnym elementem pracy podologa

Podologia to dziedzina wymagająca nie tylko obszernej wiedzy, ale również odpowiedniego wyposażenia gabinetu. Dlatego warto przyjrzeć się narzędziom i urządzeniom, które powinny znaleźć się u każdego specjalisty od stóp.
  • 28.08.2018 15:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Wyposażenie gabinetów podologicznych istotnym elementem pracy podologa

Wszechstronna profilaktyka

Podologia to dziedzina, która zajmuje się szeroko pojętymi chorobami stóp. Będą to zarówno wszelkiego rodzaju płaskostopia, jak także problemy z paznokciami, czy haluksami. Dlatego od specjalisty podologa wymaga się znajomości wielu dziedzin, takich jak dermatologia, ortopedia, czy diabetologia. Kiedy warto odwiedzić taki gabinet? Na pewno wówczas, gdy odczuwamy ból w trakcie chodzenia. Nie chodzi tu tylko o bóle stóp, ale także stawów, czy kręgosłupa. Wady stóp bowiem wpływają niekorzystnie na pracę całego ciała. Dlatego tak istotne jest odpowiednie dbanie o nie. Co ciekawe, powstające płaskostopia są wynikiem postępu cywilizacyjnego. Dopóki człowiek poruszał się wszędzie boso, to nogi pracowały prawidłowo. Stopy reagowały na wszelkie bodźce, co sprawiało, że każda jej część była obciążona równomiernie. Gdy z czasem upowszechniły się buty, a człowiek zaczął chodzić po utwardzonych nawierzchniach, stopy były narażone na nieprawidłowe działanie. Przez buty nie dochodzi część bodźców, a źle dopasowane obuwie sprawia, że najbardziej obciążona staje się pięta. To natomiast przekłada się na pracę całej stopy. Wówczas dochodzi do powstania płaskostopia i wizyta u podologa staje się koniecznością. Pamiętajmy jednak, by dobrze wybrać gabinet. Zwróćmy uwagę chociaż na to, jakie kursy kończył specjalista. Obszerność tematyki sprawia, że podolog musi wspierać się sprzętem wysokiej jakości.

Wyposażenie gabinetów podologicznych – co warto mieć?

Urządzanie gabinetu powinniśmy zacząć od narzędzi diagnostycznych. Kluczowy będzie więc wybór podoskopu. To urządzenie, które służy do badania stóp, a także oceny wad metodą odbicia lustrzanego. Dzięki niemu specjalista jest w stanie dokładnie określić wszelkie nieprawidłowości i dobrać odpowiednią metodę leczenia. Przydatne będą także sprzęty wspomagające ocenę postawy ciała pacjenta oraz stanu skóry stóp i zaburzeń czucia powierzchniowego. To ostatnie jest szczególnie ważne przy diagnozowaniu diabetyków. Ważnym elementem wyposażenia gabinetów podologicznych będą także narzędzia do formowania wkładek. Niezbędne będą w tym wypadku urządzenia do pobrania odcisku stopy, czy nagrzewania i zgrzewania baz wkładek. O tym, co jeszcze powinno znaleźć się na wyposażeniu gabinetów podologicznych, przeczytasz pod tym linkiem. Na uwagę z pewnością zasługują akcesoria pomiarowe, czy szlifierki do frezowania formowanych wkładek.

--- Artykuł sponsorowany ---