Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 listopada 2024 13:40

Fotowoltaika przyszłością świata

Odnawialne źródła energii mogą zabezpieczyć kraj przed jej deficytem w obliczu coraz wyższych kosztów wydobycia paliw kopalnianych. Jedną z możliwości jest właśnie fotowoltaika, czyli energia słoneczna.
  • 17.08.2018 15:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Fotowoltaika przyszłością świata

Fotowoltaika coraz bardziej popularna

Odnawialne źródła energii obecnie zaspokajają ok. 8,5% zapotrzebowania świata na energię. W Polsce ten współczynnik wynosi około 4%. Dużą popularnością w ostatnim czasie cieszy się  fotowoltaika. To właśnie wykorzystywanie mocy słońca ma w najbliższych latach stać się główną metodą pozyskiwania energii z odnawialnych źródeł. Do montażu paneli słonecznych zachęca także Unia Europejska, która oferuje dofinansowania, które pokrywają nawet 50% kosztów instalacji. Co ciekawe, fotowoltaika działa na naszych szerokościach geograficznych całym rokiem. Energia słoneczna jest pobierana nawet wtedy, gdy na zewnątrz jest chłodniej lub chmury zakrywają słońce. Dzięki temu, przy odpowiedniej wielkości instalacji, możemy pokryć całoroczne zapotrzebowanie na energię w naszym domu. Fotowoltaika pozwala więc zaoszczędzić sporo pieniędzy.

Jak działa fotowoltaika?

Sposób działania jest bardzo prosty. Panele fotowoltaiczne zamieniają energię promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Wytworzony w tym procesie prąd stały przechodzi przez falownik i zostaje przekształcony w prąd zmienny, czyli taki, jaki płynie w naszych gniazdkach. Pozyskaną energię możemy zużywać na bieżąco, gromadzić, czy nawet sprzedawać. Fotowoltaikę możemy zamontować gdzie tylko chcemy. W przypadku dachów, najlepsze będą te nachylone pod kątem trzydziestu pięciu stopni. Panele możemy też montować na własnych wysięgnikach, czy chociażby na ogrodzeniu. Przyjmuje się, że do zaspokojenia potrzeb typowej rodziny potrzebna będzie instalacji, która wyprodukuje rocznie ok. 4000 kWh. Koszt takiej fotowoltaiki będzie oscylował w granicach 30000 złotych. W jakim czasie zwróci nam się taka inwestycja? Przy założeniu, że rocznie oszczędzimy około 2-2,5 tys. zł, to stanie się to po 12 latach. Czas montażu takiej wynosi od jednego do trzech dni. Wszystko zależy od tego, gdzie chcemy ją umieścić, czy musimy przeprowadzić dodatkowe prace ziemne oraz jak duża ona będzie. Warto przed zakupem sprawdzić ofertę kilku producentów. Pod tym linkiem znajdziesz wszystko, co przyda ci się w trakcie instalacji i eksploatacji fotowoltaiki. Większość systemów jest prosta w obsłudze i same potrafią wysłać do nas informacje o awarii. Standardem w branży jest także gwarancja działania instalacji na minimalnym poziomie 80%.

--- Artykuł sponsorowany ---