Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 listopada 2024 12:01

Manekin krawiecki – rodzaje i zastosowanie

Trudno sobie wyobrazić pracownię krawiecką bez manekina. Można go wykorzystać na wiele sposobów, co stwarza nam dodatkowe pola możliwości.
  • 03.08.2018 12:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Manekin krawiecki – rodzaje i zastosowanie

Od drewnianych do szklanych

 

Historia manekinów sięga starożytności. Egipcjanie stosowali je, by promować modowe trendy. Manekiny współczesne miały jednak swój początek w Paryżu w połowie XIX wieku. Wówczas to zaprezentowano pierwszy manekin drewniany. Reszta to już historia. Przez ten czas kukły ewoluowały, pewne elementy pojawiały się i znikały. Zawsze jednak miały one oddawać idealną sylwetkę człowieka. Ta również ulegała metamorfozom. Obecnie manekiny produkuje się z włókna szklanego. Nie spotkamy już lalek z mechanicznymi oczami, czy doczepianymi włosami. Co więcej, współczesne kukły nie mają nawet twarzy. Wszystko po to, by klient nie utożsamiał się z modelem. Manekiny krawieckie nie muszą jednak mieć rąk i głów. Najważniejszą częścią jest korpus, na którym prezentuje się dane ubranie. Można na nim także projektować odzież. Planowanie przestrzenne jest bowiem bardzo popularną metodą wśród krawców. Taka forma pracy rozwija bowiem wyobraźnię plastyczną i pozwala dopasować projekt do figury ludzkiej.

 

Manekiny krawieckie są produkowane z różnych materiałów. Drewniane odznaczają się wysoką jakością wykonania oraz trwałością. Nawiązują też do stylu retro, co dodaje dodatkowego uroku. Manekiny te świetnie nadają się też do modelowania przestrzennego. Tańszą i bardziej dostępną wersją tego modelu są kukły wykonane ze styropianu. Bez problemu wbijemy w niego szpilki, czy nałożymy ubranie. Musimy jednak uważać, by nie przysmażyć go np. w czasie prasowania żelazkiem.

 

Manekin krawiecki – nowoczesne modele

 

Jeśli chcemy postawić na nowoczesne manekiny, powinniśmy zastanowić się nad takim, który zwiększy nasze możliwości. Modele regulowane przydadzą się szczególnie tym, którzy wykonują wiele ubrań w różnych rozmiarach. Pozwalają one ustawić żądany wymiar, dzięki czemu możemy sprawdzić, czy szyta przez nas bluzka prezentuje się tak jak powinna. Niestety, manekiny te są drogie i nie do końca spełniają swoje podstawowe założenie. O ile rzeczywiście uda nam się ustawić żądane wymiary, to problemem będzie kształt, który znacząco odbiega od ludzkiej sylwetki. To z kolei przekłada się na prezentację ubrania. Niekorzystne są także wypustki powstające w czasie poszerzania manekina. To praktycznie uniemożliwia pracę na nim. Jeśli nie możemy zdecydować się na konkretny model, możemy przyjrzeć się, co oferują producenci. Sprawdź tutaj, jakie manekiny krawieckie sprzedaje firma my-mannequins. Bogaty asortyment sprawia, że bez problemu znajdziemy tam coś dla siebie. Jeśli jednak jesteśmy tak wymagającym klientem, że żaden model nas nie satysfakcjonuje, zawsze możemy sami wykonać manekina, który będzie odbiciem naszej sylwetki.

--- Artykuł sponsorowany ---