Łojotokowe zapalenie skóry – co musisz o nim wiedzieć?
Pytanie: | Odpowiedź: |
Jakie są przyczyny tej choroby: | Przyczyny choroby są złożone i nie do końca poznane. Jednak na pewno do rozmnażania grzybów drożdżopodobnych malassezia furfur, przyczynia się nadprodukcja tłustego łoju, przez co pogłębia się stan zapalny, po czym objawy ŁZS. Ponadto trzeba mieć na uwadze również zaburzenia bariery naskórkowej, a nawet niewłaściwą dietę, która również potrafi zaostrzyć zmiany. |
Jak powinna wyglądać dieta przy ŁZS: | Należy unikać:
Objawy można złagodzić, stosując produkty bogate w:
Trzeba także pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Aby poprawić kondycję skóry i włosów można stosować napar z:
|
ŁZS – charakterystyka choroby
Łojotokowe zapalenie skóry jest przewlekłym schorzeniem dermatologicznym, które dotyka 2-3% osób na całym świecie. Z choroby nie da się wyleczyć, ale ma ona swoje okresy remisji i nawrotów. Konieczny jest jednak regularny kontakt z dermatologiem oraz właściwie rozumiana pielęgnacja. Za pojawianie się objawów obwinia się zbyt mocno pracujące gruczoły łojowe, które wytwarzają tłusty łój, czyli pożywkę dla lipofilnych pasożytów malassezia, tworzących normalnie mikrobiom na naszym ciele. Jeżeli jednak mają sprzyjające ku temu warunki, nadmiernie się rozmnażają, szkodząc organizmowi człowieka.
Jak zatem uspokoić nadmierne przetłuszczanie się włosów przy ŁZS:
Postaw na specjalistyczny, ale delikatny szampon, który usunie tłuszcz i zadziała antybakteryjnie. Szukaj w nim niezbędnych składników, jak pirokton olaminy, mleczko pszczele czy siarczek selenu.
Zwróć uwagę na inne produkty przeznaczone do pielęgnacji skóry głowy objętej ŁZS, jak: płyn, odżywka, emulsja, które będą miały dłuższy kontakt ze skórą głowy itp.
Myj głowę pochyloną do tyłu, by:
- włosy się nie plątały,
- nie wykonywać dodatkowych ruchów szczotką przy czesaniu,
- ograniczyć pobudzanie gruczołów łojowych do pracy oraz uniknąć dodatkowego podrażnienia skóry głowy.
Najlepszym rozwiązaniem, w przypadku przetłuszczania się włosów na tle łojotokowego zapalenia skóry, jest wybór wysokiej jakości dermokosmetyków, z przeznaczeniem do walki właśnie z tą dermatozą, ponieważ będą oddziaływać keratolitycznie, regeneracyjnie, ale też regulująco na gruczoły łojowe. Ich działanie będzie więc holistyczne, zatem skóra szybko wróci do normy – mówi dr n. med. Igor Michajłowski, dermatolog-wenerolog z Clinica Dermatologica
Profesjonalne dermokosmetyki, niwelujące przetłuszczanie się włosów oraz inne charakterystyczne objawy ŁZS – od Seborh
Szampon do przetłuszczających się włosów Seborh – znajdziesz w nim: pirokton olaminy, mleczko pszczele czy biolin. Właściwa formuła produktu sprawia, że grzyby szybko zostają zabite i reguluje się praca gruczołów łojowych. Podczas aplikacji szampon gruntownie oczyszcza skórę głowy oraz włosy, a przy tym złuszcza i usuwa martwy naskórek, jak również nagromadzone sebum. Pozostawia skórę, a także włosy nawilżone oraz wygładzone.
Emulsja Seborh – ma w sobie: mocznik, siarkę oraz kwas mlekowy. Systematycznie stosowany preparat, normuje pracę sebum. Emulsja świetnie odkaża i koi naskórek, sprawia, że jest miły w dotyku.
Płyn Seborh – zawiera: ekstrakt z wąkroty azjatyckiej, argininę, ekstrakt z rozmarynu. Produkt odżywia skórę, normalizuje pracę sebum oraz nadmierne złuszczanie naskórka, ale też wzmacnia naczynia krwionośne.
Opinie o SEBORH – Zobacz co piszą osoby, stosujące SEBORH – wejdź na seborh.pl
Jak stosować zestaw Seborh?
Szampon Seborh: Na zwilżone ciepłą wodą włosy nanieść i delikatnie wmasować szampon, aż do uzyskania piany. Pianę pozostawić na około 5 minut, a następnie dokładnie spłukać wodą. Czynność powtórzyć.
Emulsja Seborh: Przy pomocy pompki równomiernie nanieść emulsję na suchą skórę głowy i pozostawić do wyschnięcia. Należy stosować co drugi dzień na noc.
Płyn Seborh: Przy pomocy pompki równomiernie nanieść płyn na suchą skórę głowy i pozostawić do wyschnięcia. Należy stosować co drugi dzień na noc.
Pielęgnacja przy łojotokowym zapaleniu skóry głowy – co robić, żeby zlikwidować przetłuszczanie się włosów?
Jeśli zauważysz u siebie przetłuszczanie się włosów, a więc tzw. łojotok, a nawet inne niepokojące objawy, skontaktuj się z dermatologiem, by potwierdził diagnozę i rozpoczął prawidłowe leczenie.
ŁZS to przewlekła choroba, zatem wymaga odpowiedniej pielęgnacji w trakcie nawrotu, ale też w okresie remisji. W tym celu należy systematycznie stosować dermokosmetyki – najlepiej w zestawie, które będą uderzały we wszystkie objawy choroby. Pomyśl o zdrowym stylu życia, dbaj o siebie, odpowiednio postępuj z włosami.
Podsumowanie
Grzyby malassezia furfur, jeżeli nie zostaną zabite, są w stanie rozprzestrzeniać się po innych bogatych w gruczoły łojowe częściach ciała. Najlepszym rozwiązaniem przy ŁZS jest kontakt z dermatologiem i właściwie rozumiana pielęgnacja.